Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
FoKkY-F

Numri i postimeve : 285
Age : 27
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6 Empty
MesazhTitulli: Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6   Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6 I_icon_minitime13/10/2008, 3:21 pm

ne ket tuto kina me programu ni program i cili hap programe tjera duker perdorur komanden "Shell"
pe krijojna nja te thjesht veq sa me ju dhene bazen e komandes shell

shkoni ne visual basic e hapni nje projekt te ri...dhe ne Form1 insertoni nja 4 butona sa per fillim

dhe ne te duket keshtu Form1 me 4 butonat:

butonave ja leni titullin-Caption keshtu siq kam ber un

Command1 ne Notepad
Command2 ne Wordpad
Command3 ne MS-WORD
Command4 ne MS-EXCEL

https://2img.net/r/ihimizer/img118/2108/hahavp5.png

tani insertojm ket kod::

Private Sub Command1_Click()
Shell ("C:\windows\notepad.exe")

End Sub

Private Sub Command2_Click()
Shell ("C:\Program Files\Windows NT\Accessories\wordpad.exe")

End Sub

Private Sub Command3_Click()
Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\winword.exe")
End Sub

Private Sub Command4_Click()
Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\excel.exe")
End Sub

tasht ju nese doni me hap tjera programe veq ja shkruni lokacionin sikur un qe e kam shkru edhe u kry.... tasht vetem bonja run programit edhe klikoni mbi ndonjerin buton dhe te hapet programi i specifikuar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Magic Gun
Administrator
Administrator
Magic Gun

Male Numri i postimeve : 439
Age : 26
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6   Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6 I_icon_minitime20/10/2008, 8:59 pm

tema bartet tek tutoriale

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Video :: Tutorial-
Kėrce tek: