Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 [Mesim] Sekreti I Hėnės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
FoKkY-F

Numri i postimeve : 285
Age : 27
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

[Mesim] Sekreti I Hėnės Empty
MesazhTitulli: [Mesim] Sekreti I Hėnės   [Mesim] Sekreti I Hėnės I_icon_minitime13/10/2008, 3:11 pm

Nė 21 korrik 1969 njeriu i parė zbriti nė hėnė. Fjalėt e austranautit Neil Armstrong "Shqiponja u ul" i dėgjoji e gjithė bota nga transmetimi direkt. Armstrong qė ecte nė hėnė ishte njė i krishter fanatik. Por nė hėnė ndodhėn disa gjėra. Tė tre austranautėt nė tė njėjtėn kohė kishin parė njė "objekt tė huaj". Por gjatė transmetimit disa gjėra cencuroheshin. Tė gjitha fjalėt qė transmetoheshin ishin me shkėputje.
Aldrin: Duket diēka si njė libėr e hapur kėtu.
Colins:Nga ky pozicion duket mė qatrtė qė i ngjanė njė libri.
Kontrolli nė tokė: Ēfarė po thoni ju, nė hėnė ka libra?

Tė nesermen libri ishte zhdukur, ndėrsa tani njė parazit filloi tė bezdis radion. I ngjan zėrit tė sirenės sė njė zjarrfikėseje.

Colins: A po dėgjoni? Hiqeni kėtė zė! Do tė mė ploasin veshėt.
Kontrolli nė tokė: Ky zė nuk vjen nga ne, ėshtė i huaj.
Armstrong: Dhe tani filloi muzikė. Kontrollin nė tokė! Hiqni kėto parazitė.
Kontrolli nė tokė: Nuk ka defekte. Muzika vjen nga ju.
Aldrin: Nuk do tė merrimi vesh mė duket. Kjo muzik nuk vjen nga ne.

Njeriu i pare shetiste hėnėn. Ajo muzikė filloi pėrsei. "Eshhedu en la ilahe il-lall-llah".

Kontrolli nė tokė: Pėrėseri rrathė fluturues? Ēfarė ishin fjalėt e asaj kėnge?
Collins: Diēka qė duket si ESHEN MAHATMA RESAMBALLAH. Kjo ėshtė indisht.
Armstrong: E dėgjova tė tėrėn, ka mundės tė ketė qėnė ndonjė nga radiot e Afrikės.
Aldrin:Ndryshova frekuencėn, pėrsėri i njėjti zė. Ky zė vjen nga hėna. E pabesushme.
Kontrolli nė tokė: U ēmendėt? A pėrhapet zėri nė njė vend pa ajėr?
Collins:Pse ēfarė pėrsėi rrathė fluturues?
Kontrolli nė tokė: Njė semundej e pa njohur jeni tė goditur prej hėnės apo ēfarė? Ky zė, libri, kjo melodi dueht tė jenė tė gjitha iluzione.
Armstrong: A e filmon kamera iluzionin? A regjistrohet iluzioni nė shiritin e njė kasete?
Kontrolli nė tokė Po mirė atėherė a pėrhapet zėri nė njė vend pa ajėr?

Amstrongu dhe astronauėt e tjerė tė Apollo-2 u kthyen shėndosh e mirė nė tokė. I dėgjuan pėrsėri regjistrimin e kasetave. U kėshilluan edhe me nėnpunsin e Nasa`s me me origjinė nga egjipti Faruk El Bas. U dha raporti i spjalistit se fjalėt e njė ishin: " Njė fjali e shenjtė Arabisht". Mė vonė tė njėjtėn fjali e e ndegjoji edhe astronauti i Apollo - 16 Werden. Me tė vėrtet as kush nuk kishte mbetur i kėnaqur me shpjegimin qė iu kėsaj ngjarje. Mbase UFO mbase diqka tjeter por nė hėnė kishte njė mesazh. Armstrongu nuk mbetej fare i knaqur.
Gjatė kėsaj kohe astronautėt shetisi tokė. Njėri nga astranautet qė pritej mė me teper krreshtje Amstrongut, I ra rruga nė kryeqytetin e Egjiptit,Kairo. Nė kėtė kohė ndodhi diēka.
Armstrong u step: “Ē`ėshtė kjo muzikė?”
Egjiptjane mesi e mbani vete per tė mos qeshur.
Pastaj ju pėrgjigjėn “ Ajo nuk ėshtė muzikė, ėshtė Ezani… ashtu si I bihet kėmbana nė kishė nė xhami kėndohet Ezani. Ėshtė zėri I cili I thėrret muslimanet nė namaz”.
Armstrongu: “ Unė e kam dėgjuar edhe mė pare kėtė zė. Nuk e kam fjalėn pėr nė tokė, kėtė zė e kam dėgjuar nė hėnė”.
Fetyra e Amstrongut ishte zverdhur: “Aman o ZOt, ty nuk tė gjeta kėtu por tė gjeta nė hėnė”.
Pėr njė kohė tė gjatė Armstrongu nuk nxori zė nga goja. Mė nė fund ra SHAHADET dhe u bė musliman
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Magic Gun
Administrator
Administrator
Magic Gun

Male Numri i postimeve : 439
Age : 26
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

[Mesim] Sekreti I Hėnės Empty
MesazhTitulli: Re: [Mesim] Sekreti I Hėnės   [Mesim] Sekreti I Hėnės I_icon_minitime13/10/2008, 3:23 pm

flm per qeta shum intersant koka.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
[Mesim] Sekreti I Hėnės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Tregime Islame-
Kėrce tek: