Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 DISPOZITA - Namazi ėshtė obligim pėr ēdo besimtar,

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
Magic Gun

Male Numri i postimeve : 439
Age : 26
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

DISPOZITA - Namazi ėshtė obligim pėr ēdo besimtar, Empty
MesazhTitulli: DISPOZITA - Namazi ėshtė obligim pėr ēdo besimtar,   DISPOZITA - Namazi ėshtė obligim pėr ēdo besimtar, I_icon_minitime12/10/2008, 10:11 am

DISPOZITA - Namazi ėshtė obligim pėr ēdo besimtar, sepse Allahu e ka urdhėruar kryerjen e tij nė mė shumė se njė ajet, ku thotė:
"Faleni namazin, sepse vėrtet namazi u ėshtė bėrė detyrim besimtarėve nė kohė tė caktuar." (Nisa, 103)
"Ndiqni rregullisht faljet (pesė kohėt e detyruara), e sidomos faljet e mesit (pasdites)." (Bekare, 238)
I Dėrguari, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, e ka konsideruar namazin si shtyllėn e dytė tė shtyllave tė Islamit, duke thėnė: "Islami ėshtė ndėrtuar mbi pesė shtylla:
Dėshmia qė s'ka Zot tjetėr, pėrveē Allahut e se Muhamedi ėshtė i dėrguari i Allahut, kryerja e namazit, dhėnia e zekatit, vizita e Qabes dhe agjėrimi i Ramazanit."

Ai qė e lė namazin nga dembelizmi ėshtė mėkatar i madh.

URTĖSIA - Namazi pastron shpirtin e njeriut, e pėrgatit atė pėr t'iu lutur Allahut nė kėtė botė dhe pėr tė qenė pranė Tij nė botėn e pėrtejme. Gjithashtu, namazi e ndalon besimtarin prej tė keqes dhe imoralitetit, siē thotė edhe Allahu i Madhėruar: "Vėrtet, namazi parandalon nga ēdo vepėr e papėlqyer dhe e padrejtė." (Ankebutė, 45)

VLERA – Pėr tė mėsuar vlerat dhe pozitėn e lartė tė namazit, le tė lexojmė hadithet e mėposhtme:
1 - "Kreu i ēdo gjėje ėshtė Islami, shtylla e tij ėshtė namazi dhe kulmari i tij ėshtė pėrpjekja nė rrugėn e Allahut."
2 - "Mes njeriut dhe mosbesimit qėndron lėnia e namazit."
3 - "Kur ėshtė pyetur se cila punė ėshtė mė me vlerė, (Muhamedi alejhis-salatu ves-selam) ka thėnė: “Namazi nė kohėn e tij."
4 - "Shembulli i pesė namazeve ėshtė sikurse njė lumė i ėmbėl e i furishėm nė derėn e dikujt nga ju, nė tė cilėn futet ēdo ditė nga pesė herė. A i mbetet ndonjė papastėrti?
Shokėt i thanė: "Asnjė". Atėherė, i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: "Pesė namazet i fshijnė mėkatet sikurse uji qė e lan papastėrtinė."
5 - "Ēdo musliman, tė cilit i vjen koha e namazit farz, qė merr mirė avdes pėr tė, ėshtė i vėmendshėm dhe e kryen mirė atė, i shlyhen mėkatet e mėparshme, nėse s’ka bėrė ndonjė mėkat tė madh. Kjo vlen pėr tėrė kohėn."

SI FSHIHEN MĖKATET GJATĖ ĒDO NAMAZI -
Abdullah ibn Mes’udi, radijallahu anhu, ka transmetuar: ‘I Dėrguari i Allahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Njė thirrės dėrgohet kur tė afrohet koha e ēdo namazi dhe thotė: O fėmijėt e Ademit, ēohuni dhe fikni zjarret, tė cilat vetė i keni ndezur. Kėshtu, qė ata qėndrojnė (nė namaz) dhe mėkatet e tyre bien para tyre dhe largohen para tyre, pastaj ata falin namazin dhe u falen ato ēka ka pasur mes tyre. Pastaj, ata e ndezin zjarrin prapė, dhe kur afrohet koha e namazit tjetėr thirrėsi thėrret: O fėmijėt e Ademit, ēohuni dhe fikeni zjarrin, tė cilin ju e keni ndezur pėr veten tuaj. Kėshtu qė ata qė qėndrojnė (nė namaz), e pastrojnė veten, e falin namazin e Drekės dhe janė tė falur pėr atė ēka kanė bėrė nė mes kėtyre dy namazeve. Kur afrohet koha e namazit tė ikindisė ndodh e njėjta gjė. Dhe kur afrohet koha e namazit tė akshamit ndodh e njėjta gjė, dhe kur bie terri ndodh e njėjta gjė. Ata flenė derisa janė tė falur. Kėshtu qė njėri hyn nė natė me tė mirė ndėrsa tjetri me tė keq.” Pra, gjatė kryerjes sė namazit duhet pasur kujdes gjatė faljes tonė, ēdo lėvizje duhet ta bėjmė me pėrulėsi. Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: ”S’ka falur namaz ai qė s’e lexon suren Fatiha. Bėje rukunė dhe qėndro ashtu derisa tė qetėsohesh, pastaj, qohu derisa tė rrish vertikalisht nė kėmbė, pastaj ulu nė sexhde, qėndro ashtu derisa tė qetėsohesh (pėr kėtė Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Jam urdhėruar tė bėj sexhde me shtatė eshtra: ballin, hundėn, dy shuplakat e duarve, dy gjunjėt dhe majat e kėmbėve. Tė gjitha kėto gjymtyrė duhet tė puthiten nė tokė) e kur tė ngresh kokėn nga sexhdja duhet tė qėndrosh drejt sa tė lexosh ettehijjatin me shehadetin dhe me kėtė ėshtė plotėsuar namazi yt, pra, ēelėsi i namazit ėshtė tė thuash Allahu Ekber dhe mbarimi i tij ėshtė tė japėsh selam.

Shumė shpesh e dėgjojmė pyetjen se a duhet tė falemi si Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė?

Po, gjithsesi obligohemi qė tė falemi ashtu siē ėshtė falur i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ashtu siē obligohemi tė gjitha ibadetet t’i bėjmė ashtu siē i ka bėrė ai. Allahu nė Kur’an thotė: ”Ju e kishit shembullin mė tė lartė nė tė dėrguarin e Allahut, kuptohet, ai qė shpreson nė shpėrblimin e Allahut nė botėn tjetėr, ai qė atė shpresė e shoqėron duke e pėrmendur shumė shpesh Allahun”. (Ahzabė, 21)
Kurse nė veēanti pėr namazin, i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: "Faluni ashtu siē jam falur unė". (Buhariu).
Andaj, falja e namazit ashtu siē ėshtė falur ai ėshtė obligim, tė cilin nuk duhet ta lėmė pas dore, sepse prej kėsaj gjėje edhe varet shpėrblimi qė e fitojmė nga ai namaz qė e falim.
Allahu e di mė sė miri! Por, feja islame nuk ėshtė e plotė pa Sunnetin e Muhamedit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.

Qė tė flasim pėr tė mirat e namazit, pėr dobitė qė i marrim nga ai duhet shumė kohė, sepse ato dobi s’kanė fund prandaj, tash po flasim pėr rreziqet e mosfaljes sė tij. Mos harroni o vėllezėrit e motrat e mia se ai qė s’e falė namazin do tė dėnohet me 15 dėnime, pesė nga ato do tė jenė nė kėtė dynja, tri nė momentin e vdekjes, tri duke qenė nė varr dhe katėr nė Ditėn e Gjykimit.

Pesė dėnimet e tij nė kėtė dynja janė:

1.) Jeta e tij nuk do tė ketė bereqet
2.) Nga fytyra e tij do tė fshihen shenjat e njeriut tė mirė
3.) Sado qė tė bėjė vepra tė mira nuk do t’i pranohen
4.) Lutja e tij nuk do t’i pranohet
5.) Ai nuk do tė pėrfshihet nė lutjet e tė devotshmėve.

Tri dėnimet e tij nė momentin e vdekjes janė:

1.) Ai qė s’e fal namazin vdes i poshtėruar
2.) Vdes i uritur
3.) Vdes i etur edhe sikur tė pijė tė gjitha detet e botės.

Tri dėnimet e tij nė varr janė:

1.) I ngushtohet varri saqė eshtrat i pėrzihen
2.) Varrin e tij e kaplon zjarri, ndėrsa ai rrotullohet deri nė Ditėn e Gjykimit
3.) Atij i hedhet pėrmbi njė gjarpėr qė quhet ESH-SHUXHA EL-AKRE. Sytė e tij janė nga zjarri dhe thonjtė i ka tė hekurt. Ai gjarpėr i mėshon atij pandėrprerė dhe ēdo herė qė i mėshon, e fundos shtatėdhjetė kut nė tokė dhe kėshtu dėnohet deri nė Ditėn e Gjykimit.

Katėr dėnimet e tij nė Ditėn e Gjykimit janė:

1.) Llogaritja e ashpėr
2.) Hidhėrimi i Zotit ndaj tij
3.) Hyrja nė Xhehenem
4.) Atij do t’i shkruhet nė ballė: "O ti qė e nėpėrkėmbe namazin, sot mos shpreso mėshirėn e Allahut, subhanehu ve teala!"
i 1000 mesazh ne forum, tjerat mos i publikoni

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
DISPOZITA - Namazi ėshtė obligim pėr ēdo besimtar,
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Sunneti-
Kėrce tek: