Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Detyra Matematik

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime14/5/2010, 7:38 pm

edhe kisha pas deshire gjithashtu nese mundesh me ma zgjedh detyren tem ne 'gjeje rregullen'
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Magic Gun
Administrator
Administrator
Magic Gun

Male Numri i postimeve : 439
Age : 26
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime15/5/2010, 5:29 pm

pse kush tha qe pom detyron? thash um kini shti ne ksi detyra e moti nuk kom zgjidh ksi e per at arsye i postova do.

asnjana prej pergjigjeve tuaja ironman2 nuk eshte e sakt

e para mendov edhe pak se ka zgjidhje, por lexoj edhe munov me kuptu mir cka po thot detyra.

e dyta nuk osht rezultati i sakt

menov edhe pak Wink

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.grupi-rinor.n-stars.org
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime15/5/2010, 7:11 pm

mire e ki magic gun jam ngut kam harru diqka pesha epurdhave eshte 1470 kg
Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_biggrin Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime15/5/2010, 7:21 pm

magic gun po pritoj me lodh Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_study nese ka tregome hehehheh Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_cool Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Magic Gun
Administrator
Administrator
Magic Gun

Male Numri i postimeve : 439
Age : 26
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime16/5/2010, 12:13 am

apet nuk osht e sakt a me kallzu pergjigjen e pares a ? besoj qe e gjon

qe te dytes pe kallzoj rezultatin tani mundesh me gjet rrugen vet se nuk osht zor Very Happy
ka pas 34kg baker dhe 14 kg zink. nese don tani e postoj edhe zgjidhjen

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.grupi-rinor.n-stars.org
Magic Gun
Administrator
Administrator
Magic Gun

Male Numri i postimeve : 439
Age : 26
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime16/5/2010, 3:49 pm

kqyre PM ironman

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.grupi-rinor.n-stars.org
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime16/5/2010, 4:09 pm

nejse magic gun nashta edhe po gaboj po une po menoj qe nese masa e tersishme e kepurdhave eshte 1500 kg dhe nese 92% e po asaj mase eshte vetem uje ateher masa e ujit eshte 1380 ndersa e kepurdhave 120kg pra pesha e kepurdhave bie prej 92% ne 90 kete mundem me paraqit ne proporcion Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_wink
92:1380=90:x
92x=124200
x=124200/92
x=1350
pra viem ne perfundim qe pasi qe masa e kepurdha ve eshte dhe mbetet e pandryshueshme pra 120 ndersa uji prej 1380 kg ra ne 1350
120kg +1350kg=1470 Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_cool Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Magic Gun
Administrator
Administrator
Magic Gun

Male Numri i postimeve : 439
Age : 26
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime17/5/2010, 3:34 pm

qe pe postoj detyren
qysh e ki gjet edhe ti ne 92% uj ka 1380 uj, dhe 120 kg kepurdha, ndersa kur perqindja e ujit zbret ne 90% at her perqindja e kepurdhave osht 10% po prap jan 120 kg kepurdha, pra ne 10% te tersise jan 120 kg, ndersa ne 100% jan 1200 kg qe duhej gjetur.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.grupi-rinor.n-stars.org
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime17/5/2010, 4:00 pm

jojo meno pak si njeten e perditshme ata jan te mbushur me uje 92%pra e humbin do uje dhe bien ne 90% masa e kepurdhave as nuk zmadhohet as nuk zvoglohet
se une jam shume i sigurt qe eshte sipas pohimit tim Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Magic Gun
Administrator
Administrator
Magic Gun

Male Numri i postimeve : 439
Age : 26
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime17/5/2010, 5:50 pm

po pikrisht de, kur ne 92% uje u kan 8% kepurdha te thata qe jan 120kg, at her ne 90% uje 10% do te jen kepurdha te thata qe e kan peshen 120 kg, pra 10% e peshes se pergjithshme e bejne kepurdhat, ndersa ne 100% kjo do te ishte 1200 kg.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.grupi-rinor.n-stars.org
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime17/5/2010, 7:03 pm

engj edhe njeher po e postoj prej 1500 kg 92% jane uje te shprehur ne kg jane 1380 kg uje.ndersa bie qe 120 kg jane kepurdha ndodh qfare ndodh masa e kepurdhave nuk ndryshon .pasi qe po ceket qe prej 92%>1380kg ra ne 90%>x mundemi me qite ne proporcion
92:1380=90:x
x=1350kg
prapasi qe pesha kepurdhave mbetet e pandryshueshme ateher 120 kg+1350 kg=1470kg
jam shume,teper,100%isigurt qe ne kete menyre bohet Cool Wink Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
FeStImI
Fillestar
Fillestar


Numri i postimeve : 19
Age : 25
Vendi : KaMeNiC
Reputacioni : 0
Registration date : 07/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime18/5/2010, 7:31 pm

Per 7kg molla jan paguar 10.5$ sa $ nevoiten per ti paguar 11kg molla..?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
FeStImI
Fillestar
Fillestar


Numri i postimeve : 19
Age : 25
Vendi : KaMeNiC
Reputacioni : 0
Registration date : 07/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime18/5/2010, 7:51 pm

deri neser ne ora 16:01
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime18/5/2010, 7:56 pm

7:10.5=11:x
7x=10.5*11
x=115.5/7
x=16.5$
ne kete menyre ose mbas detyres po verehet qe nje kg po kushton 1.5 pra 7=10.5 ndersa 11*1.5=16.5 Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_tongue Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_biggrin Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
FeStImI
Fillestar
Fillestar


Numri i postimeve : 19
Age : 25
Vendi : KaMeNiC
Reputacioni : 0
Registration date : 07/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime20/5/2010, 3:04 pm

Ashtu eshte po ajo ke detyr e let ajt njo pak ma e zort deri neser ne ora 15:00Nje njeri kishte nje tuf me dele jur numri i deleve dyfishuhet aj shet 400 dele .Kur delet e mbetura trefishohen aj aj shet 56 dele ndersa kur katefishohen aj shet edhe 82 dele, ne fund i mbetun 54dele.
Sa dele ka pasur ne fillim?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime20/5/2010, 3:23 pm

detyren e gi gabu se nuk munet me qene 400 po me siguri 40 e nese eshte 40 ateher kete detyre munem me paraqite ne ekuacion
4*(3*(2x-40)-56)-82=54
4*(6x-120-56)-82=54
24x-786=54
24x=840
x=840:24
x=35
pra ne fillim kishte pasur 35 dele, Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_smile Razz Detyra Matematik - Faqe 3 Icon_cool kjo eleht veq nejse
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime20/5/2010, 4:55 pm

e nese eshte detyra qysh e ki dhane ateher
4*(3*(2x-400)-56)-82=54
4*(6x-1200-56)-82=54
24x-4800-224-82=54
24x-5106=54
24x=5160
x=215
pra ne fillim bariu paska pasur 215 dele Very Happy Wink me siguri kete detyre e ki parashtru !nejsehehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime20/5/2010, 5:06 pm

qe une nje detyre deri dikun e ran :
nje tregtar i vezeve paska pasur disa veze dhe ai i shet gjysmen e vezeve qe kishte dhe gjithashtu edhe nje gjysme ve,pas nje kohe vepron serish po ne ate menyre ,pra ai e shete gjysmen e vezeve te mbetura dhe nje gjysme ve,serish pas nje kohe shet gjysmen e vezeve te mbetura dhe nje gjysme ve. ne fund kishin mbetur 2 ve.sa ve kishte ne fillim??
nejse qe kjo e jemja e percakton deri dikun intelektin kush e din e ...le ta din:P:) Very Happy Cool


Edituar pėr herė tė fundit nga ironman2 nė 20/5/2010, 5:15 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime20/5/2010, 5:09 pm

zgjedhjen e kesaj detyre do ta postoj pas nje jave pra po ju la kohe deri dikun edhe kisha pas deshire me dite qe nese e zgjidhni menyren lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime20/5/2010, 5:09 pm

se si e kini ba
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime20/5/2010, 5:14 pm

edhe njeher po e postoj detyren ate rreth vezeve
paska qene njeher nje tregetar edhe paska pas disa ve,tregtari i shet gjysmen e vezeve dhe gjithashtu edhe nje gjysme ve,pas nje kohe vepron po ne ate menyre pra e shet gjysmen e vezeve te mbetura dhe nje gjysme ve,pas nje kohe serish vepron e shet gjysmen e vezeve dhe nje gjysme ve ne fund i kishin mbetu 2 ve.se kisha harru me cek ne postimin me heret qe ne fund mbesin 2 ve,pyetja eshte sa ve kishte ne fillim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
FeStImI
Fillestar
Fillestar


Numri i postimeve : 19
Age : 25
Vendi : KaMeNiC
Reputacioni : 0
Registration date : 07/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime20/5/2010, 8:59 pm

Do ta provoj neser ok......!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
FeStImI
Fillestar
Fillestar


Numri i postimeve : 19
Age : 25
Vendi : KaMeNiC
Reputacioni : 0
Registration date : 07/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime21/5/2010, 1:54 pm

Ai ne fillim kishte 9 dele
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
FeStImI
Fillestar
Fillestar


Numri i postimeve : 19
Age : 25
Vendi : KaMeNiC
Reputacioni : 0
Registration date : 07/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime21/5/2010, 11:12 pm

Ai kishte ne fillim 9 voooooooo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ironman2
I avancuar
I avancuar


Numri i postimeve : 66
Age : 25
Vendi : prishtine
Reputacioni : 1
Registration date : 12/05/2010

Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime22/5/2010, 2:46 pm

jo nuk eshte e sakte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Detyra Matematik - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Detyra Matematik   Detyra Matematik - Faqe 3 I_icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Detyra Matematik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kendi argetues :: Detyra logjike-
Kėrce tek: