ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 njeriu kompjuter

Shko poshtė 
AutoriMesazh
diana
Fillestar
Fillestar
avatar

Numri i postimeve : 10
Age : 23
Vendi : ferizaj
Reputacioni : 0
Registration date : 24/02/2010

MesazhTitulli: njeriu kompjuter   25/2/2010, 5:35 pm

Quhet Shakuntala Devi, jeton ne New Delhi dhe arrin te kryeje me mend shumezimin e dy numrave me 23 shifra ne 28 sekonda. Me kete dhunti qe e ka zbuluar ne moshen tre vjecare, Devi ka habitur shume njerez ne mbare boten. Fama e tij nisi kur ishte gjashte vjec. Ne kete moshe ai llogariti rrenjen kubike te nje numri me 15 shifra ne pak sekonda, duke u bere keshtu nje fenomen nderkombetar. Tani eshte 67 vjec, ka shetitur boten dhe ka njohur shume njerez te famshem. “Do te hap nje qender matematike ne Bangalore, e cila do te jete nje qender nderkombetare matematike. Njerez nga e gjithe bota do te vijne per te marre pjese ne seminare te ndryshme”, thote Devi duke folur per planet e tij per te ardhmen ne te cilat perfshihet edhe xhirimi i nje filmi. Pyetjes se cila ka qene llogaria me e veshtire qe ka bere, Devi i pergjigjet: “Ka ndodhur ne Universitetin e Dallasit. Kam llogaritur rrenjen e 23-te te nje numri me 230 shifra. Ai ka qene problemi me i veshtire”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
njeriu kompjuter
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kendi argetues :: Detyra logjike-
Kėrce tek: