ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Cili numer?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Arber5
Fillestar
Fillestar


Male Numri i postimeve : 41
Age : 20
Vendi : Kosovė
Humor :
Reputacioni : 0
Registration date : 08/07/2009

MesazhTitulli: Cili numer?   23/7/2009, 4:13 pm

Njė nxėnės,nė vend qė ta shumėzojė njė numėr me 506 e ka shumėzuar me 56,dhe e ka fituar prodhimin 11250 mė tė vogėl.Me cilin numėr e ka shumėzuar? Question Exclamation Neutral
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Berati
Fillestar
Fillestar
avatar

Male Numri i postimeve : 9
Age : 29
Vendi : Obiliq
Humor : i strrapacuar :P.!!
Reputacioni : 0
Registration date : 22/10/2009

MesazhTitulli: Re: Cili numer?   22/10/2009, 10:55 am

me numrin 200.89286.
qeshtu pom del mu se pe pjestoj me digitron
11250:56=200.89286
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.myspace.com/llegend4 .. www.facebook.com
Arber5
Fillestar
Fillestar


Male Numri i postimeve : 41
Age : 20
Vendi : Kosovė
Humor :
Reputacioni : 0
Registration date : 08/07/2009

MesazhTitulli: Re: Cili numer?   26/10/2009, 12:33 am

Nuk e di pse e ke pjesetu 11250 me 56.Detyra kerkon diqka tjeter e jo kete pjesetim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
gzimii-
Fillestar
Fillestar


Numri i postimeve : 1
Age : 27
Vendi : prishtine
Reputacioni : 0
Registration date : 01/12/2009

MesazhTitulli: Re: Cili numer?   1/12/2009, 8:27 pm

ne kete problem duhet me formu sistem :

detyra kerkon nje numer qe ne do ta shenojm me X dmth sipas detyres formohen keto sisteme:

X * 506 = Y + 11250
X * 56 = Y
-----------------------
X * 506 = Y + 11250
X = Y/56
-----------------------
zv. X ne ekuacionin e par dhe gjejm Y
-----------------------
Y/56 * 506 = Y + 11250 (shumzojm te dy anet e barazimit me 56 dhe fitojm)
-----------------------
506Y = 56Y + 630000 (zbresim te dy anet e barazimit me 56Y dhe fitojm)
-----------------------
506Y - 56Y = 630000
-----------------------
450Y = 630000 (pjestojm te dy anet e barazimit me 450 dhe fitojm)
-----------------------
Y = 1400
-----------------------
gjejm X duke zevendesuar ne X=Y/56 dhe fitojm X=25
pra ai ka shumzuar numrin 25 me numrin 56 ne vend qe ta shumzoj me 506
kalo mir(D)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Arber5
Fillestar
Fillestar


Male Numri i postimeve : 41
Age : 20
Vendi : Kosovė
Humor :
Reputacioni : 0
Registration date : 08/07/2009

MesazhTitulli: Re: Cili numer?   3/12/2009, 11:41 pm

Tash e ki bo sakt.Kshyr provo zgjidhi edhe detyrat me titull "lexone se shum interesant o"edhe "kush mun me gjet".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Cili numer?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Cili numer?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kendi argetues :: Detyra logjike-
Kėrce tek: