ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shenjat e kijametit- Dita e gjykimit-Xheneti dhe X

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Shenjat e kijametit- Dita e gjykimit-Xheneti dhe X   13/10/2008, 3:13 pm

BESIMI NE BOTEN E ARDHSHME
Akcenti i Kur’anit nė kėtė bazė tė besimit
dhe shkaku i kėsaj
Argumentet e besimit nė botėn e ardhshme dhe pėrgjigjja nė dyshimin e jobesimtarėve
1 - Sprovimi dhe provimi nė varr nga ana e dy engjėjve
2 - Vuajtjet dhe kėnaqėsitė nė kabur

3 - Parashenjat e Ditės sė gjykimit

a - Lindja e Diellit nga perėndimi
b - Dalja e kafshės nga toka
c - Paraqitja e Dexhxhalit
d - Zbritja e Isait a.s.
d - Paraqitja e Je’xhuxhit dh Me’xhuxhit

4 - Fillimi i Ditės sė gjykimit

5 – Ringjallja
6 - (El-Hashėr) Tubimi i tė gjithė njerėzve nė njė vend pėr dhėnien e llogarisė
7 - Shpėrblimi - ndėshkimi pėr veprat e bėra
8 - Parashtrimi i veprave njerėzore dhe gjykimi
9 - Havdi (burimi) i Resulull-llahut s.a.v.s.
10 - Peshorja (peshimi i veprave)
11 - Ura Sirat
12- Xhenneti dhe Xhehennemi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shenjat e kijametit- Dita e gjykimit-Xheneti dhe X
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Fik'h-
Kėrce tek: