ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gruaja Nė Islam

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Gruaja Nė Islam   13/10/2008, 3:12 pm

“Xhenneti gjendet nėn kėmbėt e nėnės...”
Muhammedi a.s.


Shekujve tė fundit nė botė ka ndryshuar shumėēka. Shumė ēėshtje nuk janė pėrmendur fare nė tė kaluarėn ose, sė paku, nuk u ėshtė dhėnė hapėsirė e duhur, ndėrsa sot janė me rėndėsi, relevante dha janė ēėshtje komplekse. Pėr zgjidhjen e ēėshtjeve tė kėtilla, religjionet dhe sistemet shoqėrore kanė zhvilluar dhe kanė shtruar ide tė ndryshme dhe kanė bėrė analiza sipas botėkuptimeve tė tyre. Njėra ndėr to ėshtė edhe ēėshtja e gruas.
Nė temėn gruaja dhe e drejta e saj, nė fillim nė Perėndim, u hap njė betejė e vėrtetė. Nė Evropė, sipas masave tė zhvillimit ideor, nė lėmin e tė drejtave njerėzore dhe parimeve tjera, ėshtė thėnė dhe shkruar shumė. Nė anėn tjetėr, nė Lindje dhe nė vendet islamike, pa marrė parasysh tė drejtat qė Islami u jep femrave, ky “fajėsohet” pėr shkak tė disa, “mungesave dhe vlerėsimeve tė gabueshme”. Ndaj, filloi njė luftė e njėjtė si nė Evropė. Nė realitet gjendja nė vendet islamike ndryshonte nga ajo nė Evropė. Por, sėmundja e imitimit tė ēfarėdo lėvizjeje nė Evropė imituesve u pengoi tė vėrejnė ndryshimet midis tyre.
As sot nuk ėshtė zgjidhur ēėshtja e gruas. Ndaj, pėr kėtė thuhet e shkruhet shumė edhe nė Perėndim edhe nė Lindje. Nuk ėshtė shkruar asnjė vepėr nė gjuhėn turqishte qė na e ndriēon kuptimin objektiv tė Islamit, lidhur me kėtė ēėshtje. Rinia e sotme intelektuale qė shumė pak ėshtė e informuar me ēėshtjen e Islamit, tė vetmin informim mund ta marrin nga veprat jo objektive tė Perėndimit, ku kanė vėshtirėsi tė mėdha tė gjejnė realitetin nė temėn: “E drejta e gruas nė Islam”.
Ja lexues tė respektuar, veprėn qė keni nė dorė, e shkrova sa pėr tė plotėsuar njė nevojė tė tillė. Tema kryesore e veprės ėshtė “mėnyra e kuptimit tė ēėshtjes sė gruas nė Islam dhe tė drejtat qė Islami ia jep asaj”. Pėrveē kėsaj, veēanėrisht nė kohėn e tė Dėrguarit a.s. dhe tė tė katėr halifėve, pėrfshin edhe temėn lidhur me ēėshtjen e gruas nė vendet e sotshme tė Lindjes dhe tė Perėndimit, si dhe gjendjen paraislamike nė siujdhesėn e Arabisė dhe nė vendet tjera tė botės.
Nė pėrpilimin e kėsaj vepre janė marrė edhe citate nga “librat e shenjtė” tė kohės paraislamike. Kėshtu na u dha mundėsia tė bėjmė krahasime dhe t’i shqyrtojmė gjykimet e pranishme nė librat religjioze tė Perėndimit, qė kanė ndikuar thellė dhe kanė bėrė kritika tė ashpra nė lidhje me ēėshtjen e gruas nė vendet islamike. Kur iu rrekėm kėsaj teme, gjithnjė kishim parasysh parimin qė, “realitetin tė mos e vlerėsojmė me masat njerėzore, por njerėzit t’i vlerėsojmė me masėn e sė vėrtetės”. Dhe, duke u nisur nga ky parim, u mbėshtetėm nė burimet themelore tė Islamit, qė janė Kur’ani Famėlartė dhe Sunneti. Kėshtu tė gjitha ajetet qė kanė tė bėjnė me gruan, i nxorrėm nga Kur’ani. E, duke i krahasuar tė gjithė hadithet lidhur me gruan, dėshiruam tė japim njė kuptim mė tė plotė pėr Islamin. U konsultuam me juristėt islamikė pėr argumentet e Kur’anit dhe sunnetit, dhe kur morrėn mendimet e tyre tė mbėshtetura nė argumente, duke i pasė parasysh tė gjitha sektet e njohura, zgjodhėm faktet tė cilėt na u dukėn mė bindėse. U ikėm disa ideve personale qė s’kishin mbėshtetje nė shpjegimin e komenteve dhe zgjidhjen e ideve, nė mėnyrė qė deri nė maksimum tė ruajmė objektivitetin shkencor.
Burimet qė shfrytėzuam nė kėtė vepėr janė shpjeguar nė fusnota ndėrsa titujt e plotė janė dhėnė nė fund tė librit. Nuk kishim qėllim t’i vėrtetojmė realitetet shkencore e religjioze, dhe nuk iu dha vend asnjė qėndrimi pėrveē atij tė ehlisunnetit (atyre qė pasojnė sunnetin). Pėr tė gjitha vėre¬jtjet dhe kritikat qė mund t’i bėhen kėsaj vepre lidhur me ēėshtjet e komplikuara qė ngėrthen libri, qė mė parė u falėnderohemi.

“Zoti ynė, na bėn qė tė jemi tė gėzuar me (punėn) e grave tona dhe pasardhėsve tanė, e neve na bėn shembull pėr tė devotshmit.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gruaja Nė Islam
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Fik'h-
Kėrce tek: