ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 8 kuriozitete mbi gjumin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 24
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: 8 kuriozitete mbi gjumin   11/10/2008, 11:53 am

8 kuriozitete mbi gjumin

Ja disa kuriozitete mbi gjumin:

1. Rekordi i gjumit me te gjatė ėshtė 18 ditė, 21 ore, dhe 40 minuta. Mbajtesi i kėtij rekordi pas venies se rekordit ka patur alucinacione, paranoja, humbje te perqendrimit dhe te memories.

2. Endrrat, mendohej se shiheshin vetėm gjatė fazes REM (rapid eye movement) te gjumit, ndėrsa ne ditet e sotme ėshtė vėrtetuar qe ato mund te shihen edhe gjatė fazave te tjera te gjumit.

3. Endrrat gjatė fazes REM karakterizohen nga ngjarje te ēuditshme, ndėrsa ato te fazes jo REM janė shumė te pėrsėritshme dhe varen nga mendimet e fundit qe kemi patur para gjumit

4. Disa levizje te syve gjatė fazes REM, janė te lidhura me levizje specifike gjatė endrrave, dhe duket se procesi i gjumit ėshtė i ngjashem me procesin e shikimit te njė filmi.

5. Elefantet qendrojne ne kėmbė gjatė fazes jo REM, dhe shtrihen gjatė fazes REM.

6. Kerkuesit e Ministrise se Mbrojtjes britanike, ishin ne gjendje te bėnin njė reset(riperteritje) te trupave te ushtareve, ne mėnyrė qe t’i bėnin te rrinin pa fjetur pėr gati 2 ditė.
Fibra optike te lehta aplikoheshin ne disa lente speciale qe projektonin njė drite te bardhe rreth retines, duke kėrkuar t’i bėnin te mendonte trurit tė tyre sikur sapo ishin zgjuar. Ky sistem ėshtė perdorur pėr here tė parė nga pilotet amerikane gjatė luftės ne Kosovė.

7. Ėshtė studiuar se ndėrrimi i orės ne Kanada, pra zgjimi 1 ore me pėrpara, sjell njė rritje te aksidenteve rrugore.

8. Studiuesit janė te bindur se interneti i disponueshem 24 ore ėshtė njė nga shkaqet qe ndihmojne ne uljen e kohės se fjetjes.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
8 kuriozitete mbi gjumin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: