ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dhjetė sėmundjet qė shėron agjėrimi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 24
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Dhjetė sėmundjet qė shėron agjėrimi   11/10/2008, 11:52 am

Dhjetė sėmundjet qė shėron agjėrimi

Pėrfundimet e eksperimenteve pėr efektet e tij kuruese. Agjėrimi mbron zemrėn dhe kuron sėmundjet e saj

Shkenca e sotme ka zbuluar se agjėrimi forcon sistemin imunitar tek agjėruesi, pėr t’u bėrė ballė shumė sėmundjeve. Agjėrimi ėshtė njė adhurim i veēantė tek Allahu i Lartėsuar. Ai ėshtė njė prej detyrimeve me tė cilat nuk u veēua vetėm yqmeti mysliman, por Allahu ia detyroi atė edhe popujve tė tjerė para nesh, e kjo tregon rėndėsinė e tij. Mė poshtėė do tė njiheni me rolin e agjėrimit nė shėrimin e shumė sėmundjeve, tė paraqitura nėpėrmjet eksperimenteve reale.
Operacioni
Agjėrimi kryen funksionin e kirurgut duke eliminuar qelizat e shkatėrruara e tė dobėta prej trupit. Uria qė shoqėron agjėrimin vė nė lėvizje aparatet e brendshme tė trupit duke konsumuar qelizat e dobėta pėr tė pėrballur kėtė uri, kėshtu qė trupit i jepet rasti i volitshėm tė rikthejė gjallėrinė dhe aktivitetin e tij. Gjithashtu, agjėrimi ėshtė mbrojtje pėr trupin prej shumė tepricave tė dėmshme si pėr shembull: gurėt, shtesat e mishit, gjėndrat dhjamore, madje edhe vetė plagėt nė fillimin e formimit tė tyre.
Sėmundjet e lėkurės
Agjėrimi ėshtė i dobishėm nė kurimin e sėmundjeve tė lėkurės pasi ai pakėson pėrqindjen e ujit nė gjak. Pakėsimi i tij nė lėkurė sjell forcimin e imunitetit tė lėkurės dhe rezistimin ndaj mikrobeve dhe sėmundjeve epidemike, pakėsimin e sėmundjeve tė lėkurės, tė cilat pėrhapen nė sipėrfaqe tė mėdha tė trupit, pakėsimin e sėmundjeve alergjike duke i vėnė kufi problemeve tė lėkurės sė yndyrtė. Me agjėrimin pakėsohen sekrecionet helmuese tė zorrėve dhe zvogėlohet pėrqindja e thartimit qė shkakton puērra tė vazhdueshme.
Dhimbjet e kyēeve
Kjo ėshtė njė sėmundje shumė e pėrhapur, sidomos nė moshat 30-50 vjeē. Problemi i vėrtetė ėshtė se mjekėsia e sotme ende nuk ka arritur nė ndonjė mjekim pėr kėtė sėmundje. Eksperimentet praktike nė Rusi kanė vėrtetuar se agjėrimi gjatė tri javėve tė njėpasnjėshme, ndihmon trupin qė tė shkarkojė mbeturinat dhe lėndėt helmuese, tė cilat janė shkaktare tė kėsaj sėmundjeje. Kėto eksperimente janė bėrė mbi njė grup tė sėmurėsh dhe rezultatet kanė qenė tė kėnaqshme.
Tromboza
Agjėrimi ka ndikim tė madh nė mbrojtjen prej trombozės sė zemrės dhe trurit. Shumė studiues shkencorė e mjekėsorė kanė vėrtetuar se agjėrimi zvogėlon pėrqindjen e yndyrave nė trup, duke zvogėluar kėshtu kolesterolin. Kjo lėndė ngjitet nė muret e damarėve duke sjellė rritjen e pėrqindjes sė tij dhe rritjen e yndyrave nė trup, si rrjedhim ēon nė ngrirjen e damarėve duke shkaktuar edhe hollimin e damarėve tė zemrės dhe trurit.
Diabeti
Agjėrimi ėshtė njė rast i mirė pėr tė zvogėluar pėrqindjen e sheqerit nė gjak nė pikėn mė tė ulėt tė tij. Ai i jep gjėndrave tė pankreasit njė rast tė mirė pėr pushim, sepse detyra e tij ėshtė tė prodhojė insulinė, e cila e shndėrron sheqerin nė yndyra qė depozitohen nė inde. Kur ushqimi e kalon masėn e insulinės sė sekretuar, pankreasi lodhet dhe, si rrjedhojė, e ndėrpret aktivitetin e tij, kėshtu sheqeri grumbullohet nė gjak duke rritur pėrqindjen e tij gradualisht, derisa shfaqen simptomat e sėmundjes. Pėr kėtė arsye, klinikat e ndryshme kuruese, nė tėrė botėn, praktikuan agjėrimin si metodė kurimi pėr tė sėmurėt me diabet, nė periudha tė ndryshme kohe, nė varėsi tė gjendjes shėndetėsore tė tyre. Kjo metodė ka pasur rezultate dhe sukses tė kėnaqshėm pa pėrdorur ilaēe tė tjera.
Pėrdhesi
Sėmundja e mbretėrve, ndryshe quhet edhe “pėrdhesi”, i cili krijohet nga ngrėnia e tepėrt, sidomos e mishit. Shkaku ėshtė defekti qė ndodh nė grumbullimin e proteinave tė gjendura nė mishra, sidomos nė mishin e kuq, gjė qė ēon nė grumbullimin e acidit tė urinės, sidomos nė nyjėn e gishtit tė madh tė kėmbės. Gjatė prekjes sė nyjės me kėtė sėmundje ajo ėnjtet dhe skuqet duke u shoqėruar me dhimbje tė mėdha. Ndoshta masa e kripėrave nė urinė mund tė rritet e pastaj tė grumbullohet nė veshka duke formuar gurė. Pakėsimi i masės sė ushqimit ėshtė kurimi kryesor i kėsaj sėmundjeje shumė tė pėrhapur.
Infeksionet
Dobia e agjėrimit shfaqet nė mėnyrė tė hapur tek tė sėmurėt me infeksionet periodike tė tretjes e nė krye tė tyre janė: infeksioni periodik i stomakut, vėshtirėsia e tretjes dhe trazimi i zorrėve. Agjėrimi i jep kėtyre organeve mundėsinė e pushimit pėr mė se njė muaj. Gjithashtu, ai ka ndikim tė madh edhe nė kurimin e tyre, madje edhe tė sėmurėt me kolonė pėrfitojnė shumė prej agjėrimit. Tė tė sėmurėt me alergji, agjėrimi dhe racionalizimi i ushqimit ndihmojnė tė largohen shumė sėmundje alergjike. Pushimi i aparatit tretės ėshtė i domosdoshėm pėr tė shėruar shpejt disa sėmundje.
Sėmundjet e zemrės
Agjėrimi ka njė vlerė tė madhe pėr shumė sėmundje tė zemrės, pasi 10 pėr qind e gjakut tė pompuar nga zemra shkon nė aparatin tretės gjatė procesit tė tretjes. Kjo sasi zvogėlohet gjatė agjėrimit, sepse nuk kemi proces tretjeje gjatė ditės. Kjo do tė thotė mė pak lodhje dhe mė shumė qetėsi pėr muskujt e zemrės.
Dhjamosja
Agjėrimi, pa e tepruar, ėshtė mjeku mė i aftė dhe mė i lirė. Ai ēon nė uljen e peshės, me kusht qė ta shoqėrojė normaliteti nė sasinė e ushqimit nė kohėn e iftarit dhe njeriu tė mos e fryjė stomakun me ushqim e lėngje pas agjėrimit. Vetė profeti (a.s) e fillonte iftarin me disa kokrra hurma ose mė pak ujė e pastaj ngrihej dhe falte namazin e akshamit. Kjo ėshtė tradita dhe metoda mė e mirė pėr atė qė agjėron, qė ndėrpritet nga ushqimi e lėngjet pėr orė tė tėra. Sheqeri i gjendur nė hurma i sjell njeriut ndjesi ngopjeje, pasi gjaku atė e thith shumė shpejt e nė tė njėjtėn kohė i jep trupit energjinė e nevojshme pėr tė vazhduar aktivitetin e mėtejshėm. Por nėse e fillon ngrėnien pas njė urie tė gjatė duke ngrėnė mish e bukė, atėherė tėrė kėto ushqime duan njė kohė tė gjatė tė tretėn e njė pjesė e tyre tė shndėrrohet nė sheqerna e si rrjedhim njeriu ndien ngopje. Kėshtu njeriu vazhdon tė mbushė stomakun e tij mbi masė, duke menduar se ai akoma ėshtė i uritur. Rrjedhimisht agjėrimi e ka humbur specifikėn e tij nė sjelljen e shėndetit dhe elegancės, duke u kthyer nė fatkeqėsi pėr njeriun, sepse i shtohet mė tepėr shėndeti dhe dhjami.

Box
Kurim psikologjik
Agjėrimi nuk shėron vetėm sėmundjet e trupit, por ai ėshtė edhe njė kurim i mirė psikologjik. Mė poshtėė po paraqesim mendimin e njė personi qė ka provuar tė agjėrojė pa pasur asnjė lidhje me islamin. Tom Bernez, student nė shkollėn “Kolumbia”, dega gazetari, thotė: “Unė e konsideroj agjėrimin mė shumė si njė eksperiencė tė thellė shpirtėrore sesa trupore. Megjithėse fillova tė agjėroj pėr tė ulur peshėn e tepėrt, e kuptova qė ai ėshtė shumė i dobishėm edhe pėr aktivitetin e trurit. Agjėrimi ndihmon si nė mėnyrėn e tė menduarit, nė lindjen e ideve tė reja, ashtu edhe nė pėrqendrimin e ndjenjave. Nuk kishin kaluar shumė ditė nga fillimi i agjėrimit nė strehimin shėndetėsor “Bulling”, kur ndjeva qė po kaloja njė gjendje lartėsimi shpirtėror tė paimagjinueshme. Tani e bėj njė gjė tė tillė disa herė e nė periudha kohore nga njė deri nė gjashtė ditė. Nė fillim qėllimi ishte tė pastroja trupin nga shėndeti i tepėrt, por tani agjėroj pėr tė pastruar edhe shpirtin tim nga tėrė tė metat qė kanė ngecur nė tė gjatė jetės sime, sidomos pasi shėtita nėpėr botė pėr disa muaj dhe pashė padrejtėsitė nė tė cilėn jetojnė shumė njerėz. Ndiej sikur jam pėrgjegjės nė njė mėnyrė apo tjetėr pėr atė qė u ndodh atyre, kėshtu qė agjėroj si falje pėr kėtė. Kur agjėroj mė ikėn tėrė dėshira pėr ushqim e tėrė trupi ndien njė rehati tė madhe. Ndiej qė shpirti im largohet nga kapriēot dhe ndjenjat e kėqija si: lakmia, xhelozia, dėshira pėr sundim. Gjithashtu, ndiej tė largohen edhe disa gjėra qė mė ndjekin pas si: frika, luhatja, ndjenja e mėrzisė. Tėrė kėto nuk i ndiej tė ndikojnė tek unė gjatė agjėrimit dhe gjej njė mirėkuptim tė mrekullueshėm me tėrė njerėzit gjatė tij”.

Studim mbi vlerat kuruese tė agjėrimit
Nė njė studim tė paraqitur nė konferencėn e sėmundjeve tė zemrės nė Arabinė Saudite nė shkurt tė 1998, janė eksperimentuar mbi 86 tė sėmurė me sėmundje tė ndryshme tė zemrės si, damarėt apo valvulat e zemrės. 86 pėr qind e tyre arritėn tė agjėronin tėrė muajin e Ramazanit dhe vetėm 10 pėr qind e tyre u detyruan ta ndėrprisnin atė disa ditė dhe nė pėrfundimin e muajit, 78 pėr qind e tyre ndjenė pėrmirėsim tė gjendjes shėndetėsore, kurse 11 pėr qind e tyre ndjenė tė shtoheshin simptomat nga tė cilat ankoheshin. Agjėrimi ndihmon nė kurimin e tensionit tė lartė tė gjakut, sepse ulja e peshės qė shoqėron agjėrimin, ul gjithashtu edhe tensionin e gjakut nė mėnyrė tė dukshme, si edhe lėvizjet fizike nė namazin e teravisė ndihmojnė nė uljen e tensionit tė gjakut. D. Shahid Et’har nė njė hulumtim tė botuar nė revistėn amerikane “Jirir” pėrcakton se personi gjatė namazit tė teravisė konsumon 200 kalori. Kėshtu, nėse agjėruesi i pėrmbahet njė ushqimi normal, duke evituar teprimin nė yndyra dhe sheqerna, do tė gjejė tek Ramazani mbrojtje pėr zemrėn e tij dhe kurim pėr sėmundjen e saj.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Dhjetė sėmundjet qė shėron agjėrimi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: