ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pėrshtatshmėria e ujit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 23
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Pėrshtatshmėria e ujit   11/10/2008, 11:43 am

Pėrshtatshmėria e ujit

Biokimisti i njohur A. E. Nid'ham nė librin e tij me titull "The Uniqueness of Biological Materials (Unikaliteti i Materieve Biologjike)" tregon se pėr formimin e jetės ėshtė e domosdoshme ekzistenca e materialeve tė lėngėta. Nėse ligjet e universit do tė lejonin vetėm ekzistencėn e materieve tė ngurta e tė gazta, jeta nuk do tė shfaqej kurrė. Sepse atomet e lėndėve tė ngurta janė shumė tė ndėrthurur dhe tė qėndrueshėm me njėri-tjetrin dhe kurrė nuk mund tė lejojnė procese molekulare dinamike tė domosdoshme pėr tė formuar organizma tė gjalla. Nė gaze atomet nuk kanė stabilitet dhe enden tė lirė, e kėshtu qė nė njė strukturė tė tillė nuk ėshtė e mundur tė kryhen ato mekanizma tė komplikuara tė organizmave tė gjalla.

Shkurtimisht, pėr t'u zhvilluar proceset e duhura pėr jetėn ėshtė e domosdoshme ekzistenca e njė mjeti tė lėngėt. I vetmi lėng ideal ėshtė uji.

Zotėrimi i veēorive jashtėzakonisht tė pėrshtatshme pėr jetėn, i ujit qė prej kohėsh i pat tėrhequr vėmendjen shkencėtarėve. Puna e parė e imtėsishme mbi kėtė temė ėshtė libri i natyralistit anglez Uilliam Ueuell, i botuar nė vitin 1832 me titull "Astronomy and General Physics Considered with Reference to Natural Theology (Astronomia dhe Fizika e Pėrgjithshme nėn Referimet e Teologjisė Natyrore). Ueuell shqyrtoi mė tepėr veēantitė termale tė ujit dhe tregoi se disa veēori termale tė tij, tė cilat reagojnė nė kundėrshtim me ligjet e pėrgjithshme tė natyrės, janė argumenta mbi krijimin posaēėrisht pėr jetėn tė kėsaj lėnde.

Komentet mė tė gjėra mbi pėrshtatshmėrinė e ujit pėr jetėn erdhėn pothuajse njė shekull mė vonė pas librit tė Ueuell nga profesori nė degėn e kimisė biologjike tė Universitetit tė Harvardit, Lorenc Henderson. Ky i fundit nė librin e tij me titull "The Fitness of Evironment (Pėrshtatshmėria e Mjedisit)" qė mė pas do tė cilėsohej si "vepra mė e rėndėsishme shkencore e ēerekut (25-vjeēarit) tė parė tė shekullit 20-tė", ka rezervuar njė vend tė veēantė pėr ujin. Henderson nė kėtė libėr arriti nė pėrfundime tė rėndėsishme pėrreth ambientit natyror tė Tokės:

"Mjedisi ynė, me veēoritė themelore tė tij (pra, nė aspektin e veēorive kimike dhe fizike tė hidrosferės me proceset fiziko-kimike dhe kimikatet e ndryshme qė pėrmbajnė gjallesat) ėshtė ai mjedis qė mund tė ishte mė i pėrshtatshėm pėr jetėn".

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Pėrshtatshmėria e ujit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: