ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 si krijohen planetet??

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 24
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: si krijohen planetet??   11/10/2008, 11:35 am

si krijohen planetet??

--------------------------------------------------------------------------------
Zbulimi i ekzoplaneteve ka pasuruar me tej, pa e vėnė ne dyshim, modelin standart te krijimit te planeteve. Sipas kėtij modeli planetet krijohen nga re te dendura pluhuri dhe gazi. Ky proces kalon ne 4 etapa kryesore.

1- Ngjeshja e pluhurit

Ne efektin e force qendersynuese (centrifugale) reja e pluhurit qe rrotullohet rreth njė ylli fillon te ngjishet ne qendėr, duke u ralluar gjithnjė e me shumė ne periferi te saj. Edhe pse forca e gravitetit midis kėtyre kokrizave ėshtė shumė e vogėl pas disa mijėra vitesh ato arrijnė te bashkohen me njera tjetrėn duke formuar gurė te vegjel ne madhesine e njė topi golfi.

2- Shfaqja e protoplaneteve

Me shfaqjen dhe rritjen e gureve te vegjel, forca e gravitetit fillon te hyjė ne loje. Guret ose blloqet e gureve me te medhenj fillojnė te tėrheqin drejt vetes ata me te vegjel, duke krijuar kėshtu te ashtuquajturit protoplanete. Kėta te fundit do tė tėrheqin rreth vetes tė gjitha thermijat qe do tė gjejne ne orbiten e tyre rreth yllit qendror. Krijohen kėshtu hapėsira boshe ne rėnė e madhe te pluhurit. Kėto hapėsira do tė pėrcaktojnė orbitat e planeteve te ardhshėm.

3- Formimi i planeteve

Blloqet e paqendrueshme fillojnė te pėrplasen midis tyre duke u shkrire kėshtu ne njė planet te vetėm. Masa e madhe qe kanė fituar planetet i bėn ata te tėrheqin edhe gazin qe ndodhet pėrreth duke krijuar kėshtu atmosferen e tyre.

4- Krijimi i sistemit

Pėr shkak te mungesės se materies, pas disa dhjetra miliona vitesh planetet ndalojnė se evoluari, orbitat e tyre stabilizohen dhe sistemi merr formėn e tij pėrfundimtare. Njė sistem i ri u krijua.

Edhe pse idetė e krijimit te planeteve nga njė re gazi dhe pluhuri janė hedhur qe ne shekullin e 18 nga Laplas, zbulimet e reja vazhdojnė te plotesojne modelin baze, i cili bėhet gjithnjė e me shumė bindes dhe i saktė.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
si krijohen planetet??
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Fizikė & Astronomi-
Kėrce tek: