ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Konfiromohet prania e akullit ne MARS!!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 23
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Konfiromohet prania e akullit ne MARS!!!!   11/10/2008, 11:35 am

Kėrkimi vazhdon pėr prova tė pėrbėrėsve organikė nė planetin Mars. Sipas shkencėtarėve nė Agjensinė Amerikane tė Hapsirės, sonda e Nasės Feniks, ka konfirmuar praninė e ujit tė ngrirė pranė sipėrfaqes sė planetit. Ata presin dhe mė tepėr zbulime nė kėtė fushė, ndėrsa krahu robotik i sondės sė hapėsirės po siguron kampione tė tjera nga sipėrfaqja e planetit.


Sonda-robot e Nasės, Feniks, nisi tė gėrmojė nė sipėrfaqen e planetit Mars me krahun e saj robotik, muajin e kaluar. Pamjet e para tė njė hendeku tė vogėl, 1cm nėn nivelin e sipėrfaqes, treguan qė shkencėtarėt gjetėn atė ēka po kėrkonin: akull tė krijuar nga uji.
Kėto pamje, tė marra nė 15 qershor, tregojnė disa kube tė vegjėl tė bardhė, nė qoshen e pamjes. Katėr ditė mė vonė, ato nuk ishin mė. Shkencėtarėt mendojnė se akulli avulloi pasi u ekspozua nė ajrin marsian.
“ Ne e gjetėm provėn qė donim tė gjenim pėr tė treguar se ky material i shndritshėm, ėshtė akull i krijuar nga uji , dhe jo ndonjė substanė tjetėr”.


Roger Launius ėshtė njė historian i hapsirės nė Muzeun Kombėtar tė Hapsirės nė Washington DC.
“Ėshtė jashtėzakonisht domethėnėse, sepse uji, kryesisht nė trajtė tė lėngshme, por uji nė pėrgjithėsi ėshtė elementi bazė qė nė lidhje me karbonin, krijon jetėn. Kėshtu qė, uji i pranishėm atje dhe ndoshta i pranishėm nė sasi tė mėdha, mund tė nėnkuptojė se ka pasur zhvillim jetė nė Mars”.


Shkencėtarėt shpresojnė qė tė marrin dheun dhe akullin nė kuti laboratorike nė sondė, pėr analiza. Kėshtu mund tė pėrmirėsohet dhe mė tej informacioni pėr historinė klimaterike tė planetit tė kuq dhe provat e mundshme pėr ekzistencėn e elementėve organikė.
Chris McKAy ėshtė shkencėtar i Nasas:
“Nėse do tė mundeshim tė tregonim fillimin e jetės dy herė nė tė njėjtin sistem diellor, atėherė kjo mund tė na tregojė ne, nė mėnyrė pėrfundimtare se jeta ėshtė

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Konfiromohet prania e akullit ne MARS!!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Gjeografi & Gjeologji-
Kėrce tek: