ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Skulpturat antike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 23
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Skulpturat antike   11/10/2008, 10:19 am

Nė fakt nuk ėshtė se pėrbėn ndonjė risi absolute, tė paktėn pėr njerėzit qė pretendojnė tė jenė specialistė tė fushės sė arkeologjisė. Porse pėr shumicėn e njerėzve nė mbarė botėn, imazhi mbi botėn antike greko-romake ėshtė ai i pėrcjellė nga statujat klasike dhe derdhjet, qė pėr ne kanė ngjyrėn e bardhė. Por, duke u nisur nga njė eveniment artistik i kohėve tė fundit, njė ekspozitė me objekte antike e statuja tė ngjyrosura nga ajo kohė, gazeta gjermane "Die Welt" thekson: Klasikėt gjermanė duket se kishin rėnė nė njė gabim tė madh historik. Njėngjyrshmėria (pra e bardha klasike) dhe qetėsia ėndėrrimtare, qė statujat e veprat mė tė mėdha tė artit antik duket se na pėrcillnin, pėrėnditė e tempujt e adhuruar, tė cilėve iu kushtuan shumė vepra madhore nga shkrimtarėt tanė mė tė mėdhenj (si J. W. Goethe pėr shembull), nė tė vėrtetė nuk paskan qenė dhe aq tė vėrteta si imazhe, sa ē‘i kemi konceptuar deri mė tani. Kėshtu, sė fundmi na rezulton se si grekėt ashtu dhe romakėt, jo vetėm i kanė dashur, por edhe i paskan adhuruar ngjyrat.

Zbulimi i ka rrėnjėt nė shekullin e 19-tė

Qysh nė shekullin e 19-tė, arkitekti nga Hamburgu, Gottfried Semper (1803-1879), ia nisi punės pėr tė studiuar e gėrmuar nė pėrbėrjen e prejardhjen e materialeve e pėrbėrėsve tė statujave antike. Atij si personazh, skicave, si dhe pikturave tė tij, i ėshtė lėnė njė vend i veēantė nė ekspozitėn e lartpėrmendur, e kuruar nga Muzeu i Arteve e Zejtarisė nė Hamburg.

Rikonstruksionet dhe derdhjet e reja tė skulpturave antike tė paraqitura aty japin nė kėtė mėnyrė njė pėrshtypje tė vėrtetė mbi atė se si mund tė kenė ngjarė ato asokohe. Me shembuj konkretė janė ekspozuar metodat, me tė cilat kanė operuar specialistėt e sotėm tė bojėrave, siē janė pėr shembull tė ashtuquajturat rreze UV. Rreth 70 eksponate dhe tre filma shoqėrues janė ato ēfarė mund tė ofrohen, duke vizituar kėtė ekspozitė.

Spektėr i gjerė kohor

Spektri kohor i objekteve tė paraqitura nė stendat e eksponatet e saj shtrihet nga njė idhull i Kykladenit i shekullit tė tretė para Krishtit, deri nė portretin e Perandorit Kaligula, i vitit 40 pas Krishtit. Ndėr objektet mė interesante mund tė renditen edhe pllakat e thesarit tė Sifnėve tė Delfit (rreth 520 para Krishtit), figura nga tempulli i Afaias nė ishullin Egina (rreth 490 deri nė 80 para Krishtit), si dhe skena religjioze tė tė ashtuquajturit "Sarkofagu i Aleksandrit" nga nekropoli i Mbretit tė Sidonit, rreth viteve 320-300 para Krishtit.

Ekspozita tregon vetėm stadin aktual tė kėrkimeve. Rezultate dhe objekte tė reja pritet tė dalin mė pas nė dritė pas pėrpunimit, kanė bėrė tė ditur kuratorėt e ekspozitės nė fjalė.

Imazhi i pėrmbysur i botės antike

Gėrmimet nė tempullin e Afaias nė Egina, njė ishull para Athinės, nxorėn nė pah pėr herė tė parė nė vitin 1811 skulptura tė ngjyrosura - dhe venitėn apo tundėn nga themelet imazhin klasik mbi botėn antike greko-romake, i gjithi nė ngjyrė tė bardhė. Skulptori nga qyteti gjerman i Vyrcburgut dhe piktori Johann Martin von Wagner, agjenti artistik i Ludvigut I., e njohu asokohe rėndėsinė e zbulimeve qė kishte bėrė dhe ia nisi tė interesohej nė mėnyrė tė veēantė qysh prej asaj kohe pėr ngjyrat e antikitetit.

Nga fundi i shekullit tė 19-tė, gėrmimet nė Akropolin e Athinės sollėn gjurmė tė reja tė objekteve e skulpturave tė ngjyrosura antike. Pėr njė farė kohe, interesi pėr zotat e pėrėnditė antike plot ngjyra humbi - dhe vetėm metodat e reja mikroskopike e fotografike ēuan nė pėrftimin e imazheve mė tė sakta e realiste mbi atė se si mund tė ketė ngjarė Greqia e Roma e lashtė.

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Skulpturat antike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti :: Skulpturė-
Kėrce tek: