ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ku ėshtė xhenneti?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Ku ėshtė xhenneti?   10/10/2008, 7:44 pm

Si te doni keshtu mundemi me filliar; Per me jetue jeten e xhennetit a duhet qe njeriu te vdes?

A po a ka mundesi qe njeriu ta jetoje nje jete xhennetit dhe ne kete bote?

Allahu xh. Sh. E ka krijuar njeriun per xhennet-sikur mos ishte ashtu Ademin a.s. nuk e krijonte ne xennet!- dhe Allahu xh.sh. deshironqe njerezit te jetojne nje jete xhennetit edhe ne kete bote, per qate Allahu xh.sh. nuk e la njerijun vetem me krijim ose vetem me dergim ne dunja por, ia mesoi njeriut regulat e jetes. U zbriti libra, u dergoi pejgamberler qe ti edukoje, ti pajise ata me dituri. Te jene te dishem me regulat e jetes dhe me sjellejt ndaj njeri-tjetrit. Keto jane regula jetsore, xhennetsore qe ja bojne jeten xhennet njeriut. Kurse mos praktika e keture regulave e bane jeten xhehennem.

Allahu xh.sh. nuk eshte vetem krijuesi I njeriut por, eshte dhe krijuesi I gjithsise :

“…Ai krijoi cdo gje…” el furkan 2

“ I Larti eshte Ai qe ne doren e Tij eshte pushteti mbi cdo send dhe vetem te Ai ktheheni ” Yasin 83

“ Falemenderimi I takon vetem Allahut Zotit te boteve!” El Fatiha 1

Mbisi eshte Allahu krijuesi I cdo gjese nuk eshte gje e cuditshme se ka pika qe pergjajn ne mesin e krijesave qe jane krijue prej nje krijuesi!

Krijuesi I gjithsise u ka vue ligje, regula krijesave qe at duhet te zbatohen me dashje ose pa dashje:

“…E Atij I eshte derzuar gjithe c’ka ka ne qiej e ne toke, ma dashje ose pa dashje dhe tek Ai kthehen.” Ali Imran 83

duhet te qohen vend regulat qe I ka vue Allahu xh.sh. se dryshe behet katastrove e madhe ne bote. Prishet regulli I jetes, me nje fjale shkatrohet bota. Qe po I tregojm disa shembula:

1- Allahu xh.sh. e krijoi dunjan dhe e krijoi diellin dhe e la nje distance mes keture dyve ac sa duhet me qenun. Por, sikur dielli ose dunjaaj mos me respektue ligjin e vendosur te Allahut xh.sh. duke desh me u afrue ose me u largue ndaj njeri-tjetri c’ka behet hali I kesaj dunjaje?

2- Dunjaja sjellet, retulohet me nje shpetsi qe ja ka scaktue Allahu xh.sh. sikur ajo mos me qenun e kenaqut me ata caktimin e Allahut e me shtue ose me paksue shpetsijen ku shkojm ne?

3- Airi I cili me urhdurin e Allahut qe bane keto avjona, deti qe ilejon keto anija, toka qe lejon ti qahet barku keto me be kryegritje kondra ligjit Allahut si behet jeta ne kete dunja?

4- Kafshat qe me urdhurin e Allahut e kane pranuar qe ti shrizojm ata, me thone: “mjaft me ne nuk pronojm qe ta sherbyem njeriun”. E keshtu me rall…C’ka behet jeta e njeriut?

O ti njeri! Dhe ti je nje krijes e Allahut xh.sh. Sa sjellin dam ata krijesa qe nuke respektojn ligjin e Allahut aq dhe ti sjelle dame ne kete atmosfere bile dhe pak mashume, se ti je stolis dhe me menquri, me llogjike!..

Atehere besoi se e kuptove fjalen time, ashtu the temen? O njeri! Ndoren tande eshte xhenneti. Dhe krejt tek ti mvaret, si te dosh e regulan ne kete jet dhe ne ate jeten tjeter.

Si te dosh e regulan xhehennemin keto dhe ne at tjetren.

Por, une te keshilloi qe te mundohesh ta ndertojsh xhennetin, dhe te punoi qe te regulohet se ne ate do te jetojsh ti me familjen tande dhe me dashamiret!

A kuptove se ku eshte xhenneti?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ku ėshtė xhenneti?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Fik'h-
Kėrce tek: