ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kur'an - Kaptina Kaf

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 24
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Kur'an - Kaptina Kaf   10/10/2008, 7:41 pm

50. Kaf

1. Kaf, pasha Kur'anin e lavdishėm (do tė ringjalleni)!
2. Por jo, ata u ēuditėn qė u erdhi i dėrguari (qortues) nga mesi tyre, andaj jobesimtarėt thanė: "Kjo ėshtė diēka shumė e ēuditshme.
3. A pasi tė vdesim e tė bėhemi dhe (do tė kthehemi nė jetė)? Ai kthim ėshtė larg (mendjes e mundėsisė)!"
4. Ne dimė se ē'pakėsohet (ē'tret) toka prej tyre. Te Ne ėshtė edhe libri qė ruan ēdo gjė (numrin e tyre, emrat, pjesėt e trupit).
5. Ata pėrgėnjeshtruan tė vėrtetėn kur ajo u erdhi dhe ata janė nė gjendje tė luhatshme.
6. A nuk shikojnė ata me vėmendje kah qielli se si mbi ta kemi ndėrtuar atė, e kemi zbukuruar atė duke mos pasur nė tė ndonjė zbrazėti.
7. Edhe tokėn se si e kemi shtrirė, e nė tė kemi vendosur kodra pėrforcuese dhe kemi bėrė qė nė tė tė mbijnė gjithfarė bimėsh tė bukura.
8. (I bėmė ashtu) Dėshmi tė dukshme dhe pėrkujtuese pėr secilin njeri qė ka drejtuar mendjen (te Zoti).
9. Ne, nga qielli lėshuam shiun e dobishėm dhe mė tė bėmė qė tė kultivohen kopshte e drithėra tė korren.
10. Dhe rritėm trungje tė gjata hurmash me frua tė paluara njėri mbi tjetrin.
11. Ushqim pėr njerėz, dhe me tė, Ne e ngjallėm tokėn e vdekur, e kėshtu do tė jetė edhe ringjallja.
12. Para tyre pėrgėnjeshtruan populli i Nuhut, banorėt e Bunarit (tė pusit) dhe Themudi.
13. Edhe Adi, edhe Faraoni dhe vėllezėrit e Lutit.
14. Edhe banorėt e Ejkes, populli i Tubbeit. Tė gjithė i pėrgėnjeshtruan tė dėrguarit, atėherė e merituan dėnimin Tim.
15. A mos u lodhėm Ne me krijimin e parė? Jo, por ata janė nė njė huti rreth njė krijimi tė ri.
16. Ne e kemi krijuar njeriun dhe dimė se ē'pėshpėritė ai nė vetvete dhe Ne jemi mė afėr tij se damari (qė rrah) i qafės sė tij.
17. Dhe se kur dy engjėjt qėndrojnė pranė tij nė tė djathtė dhe nė tė majtė.
18. Qė ai nuk hedh ndonjė fjalė e tė mos jetė pranė tij pėrcjellėsi i gatshėm.
19. Agonia e vdekjes i vjen me atė tė vėrtetėn (i zbulohet ēėshtja e ahiretit); kjo ėshtė ajo prej sė cilės ke ikur.
20. Dhe i fryhet surit, e ajo ėshtė dita e premtuar (pėr dėnim).
21. E do tė vijė secili njeri bashkė me tė dhe grahėsi edhe dėshmitari.
22. (I thuhet) Ti ishe nė njė huti nga kjo (ditė) e Ne ta tėrhoqėm perdėn tėnde dhe tash ti sheh shumė mprehtė.
23. E shoku (pėrcjellėsi) i tij do tė thotė: "Kjo qė ėshtė te unė (regjistri i veprave) ėshtė gati.
24. Ju tė dy (engjėjt) hidhinie nė Xhehennem secilin mohues kryeneē.
25. Secilin pengues tė veprave, mizor e tė dyshimtė nė fe.
26. I cili All-llahut i shoqėroi Zot tjetėr, pra hidhnie atė nė vuajtjet mė tė rėnda".
27. E shoku i tij (djalli) thotė: "Zoti ynė, unė nuk u shmanga prej rrugės sė drejtė, por ai vetė ka qenė i humbur larg".
28. Ai (All-llahu) thotė: "Mos u grindni tash para Meje, se Unė mė parė ju tėrhoqa vėrejtjen.
29. Tek Unė nuk ndryshon fjala (vendimi) dhe Unė nuk jam zullumqar pėr robėrit".
30. (Pėrkujto) Ditėn kur Ne Xhehennemit i themi: "A je mbushur?" E, ai thotė: "A ka ende?"
31. Ndėrsa besimtarėve tė ruajtur Xhenneti u afrohet krejt afėr.
32. Kjo ėshtė ajo qė u premtohet pėr secilin qė pendohet dhe qė e ruan besėn e dhėnė.
33. Pėr secilin qė i ėshtė frikėsuar Zotit pa e parė dhe ka qenė i kthyer te Ai me zemėr tė sinqertė.
34. (U thuhet) Hyni nė te, tė shpėtuar, se kjo ėshtė dita e pėrjetshme.
35. Ata aty kanė ēka tė dėshirojnė, e te Ne ka edhe mė shumė.
36. E sa e sa brezni para ty e kemi shkatėrruar e qė ishin mė tė fortė e mė tė shkathėt se kėta (idhujtarėt kurejshitė). Ata brodhėn andej e kėndej nėpėr tokė (pėr t'i ikur vdekjes). Por, a mos gjetėn rrugėdalje?
37. Nė tė gjitha kėto, pėr atė qė ka mendje tė shėndoshė dhe qė i ka vėnė me vėmendje, ka argumente.
38. Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithēka ka ndėrmjet tyre brenda gjashtė ditesh dhe Ne nuk ndiem lodhje.
39. Po ti (Mumahed) me durim pėrballo atė qė ata tė thonė, para lindjes sė diellit dhe para pėrendimit madhėro me falėnderim Zotin tėnd.
40. Falu pėr hirė tė Tij edhe nė njė pjesė tė natės edhe pas sexhdes (pas namazit farz).
41. Dhe vėni veshin thirrėsit kur thėrret nga ndonjė vend i afėrt.
42. Ditėn kur e dėgjojnė thirrjen pėr tė vėrtetėn (ringjalljen), e ajo ėshtė dita e daljes (prej varrezave).
43. S'ka dyshim se Ne japim vdekje dhe vetėm te Ne ėshtė kthimi i tyre.
44. Ditėn kur me ata hapet toka e ata nguten (pėr vendtubim), e ai ėshtė njė tubim i lehtė pėr Ne.
45. Ne dimė mė sė miri ēka thonė ata, e ti ndaj tyre nuk je ndonjė dhunues, ti kėshilloje me kėtė Kur'an atė qė i ka frikė kėrcėnimit Tim.

--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kur'an - Kaptina Kaf
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Kur'ani-
Kėrce tek: