ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Emocioni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 24
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Emocioni   10/10/2008, 7:30 pm

Emocioni (lat. ex - jashtė; motio - lėvizje; emocion - nxitje) ėshtė njė shtytje nervore qė shkakton njė organizėm tė veprojė. Emocioni ėshtė njė gjėndje mendore e fuqishme dhe e pandėrgjegjshme qė shoqėrohet shpesh nga ndryshime fiziologjike si gėzimi, dashuria, keqardhja, urrejtja, nderimi etj. Emocioni ėshtė edhe njė gjėndje mendore ngacmuese apo shqetėsuese dhe ndijuese.

Emocioni dallohet nga ndjenja, ngaqė emocioni ėshtė njė gjėndje psiko-fiziologjike qė nxit njė organizėm tė veprojė. Emocionet studiohen ndėr tė tjera nga psikologjia, psikiatria, filozofia, neurologjia, fiziologjia, sociologjia, biologjia dhe nga studimi trunor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Emocioni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca sociale :: Psikologjia-
Kėrce tek: