ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Frika

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 24
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Frika   10/10/2008, 7:30 pm

Frikshmėria ėshtė dukuri mjaft e pėrhapur, e cila e ndjek njeriun qysh nė ditėt mė tė hershme tė fėmijėrisė deri te pleqėria e thellė e qė nė masė tė konsiderueshme ia ithtėson jetėn, kėshtu qė ia merr mundėsinė pėr rehati dhe aktivitet tė plotė. Frika mund tė shtrihet nė tė gjitha raportet e jetės ndėrnjerėzore. Nė tė vėrtetė ka njerėz te tė cilėt gjithkund pikėsėpari shfaqet frika kur duan tė pranojnė diēka, ose kur e lėnė shtėpinė, kur ndahen nga ndonjė qė i shoqėron, ose kur kanė pėr tė kryer ndonjė shėrbim, ose kur i fton e dashura. Ata janė aq pak tė lidhur me jetėn dhe njerėzit rreth vetes sa qė ēdo ndryshim i situatės sė tyre u sjell frikė. Kėsisoj ēdo zhvillim i personalitetit tė tyre dhe i aftėsisė pėr punė mbetet i penguar. Disa fillojnė herėt tė mendojnė pėr vdekjen, gjė qė i pengon nė jetė. Agorofobia - ėshtė frika nga hapėsira kur njerėzit nuk duan tė dalin vetėm. Frika nga njerėzit mund tė hiqet vetėm nė lidhshmėri me individin, rrethin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Frika
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca sociale :: Psikologjia-
Kėrce tek: