ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Semundjet e Sistemit Hormonal

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Semundjet e Sistemit Hormonal   10/10/2008, 7:15 pm

Struma eshte nje zmadhim jonormal i gjendres tiroide,(Glandula thyroidea) e cila ndodhet ne regjionin e gushes populli e quan “gusha”..

Struma eshte vetem nje shprehje, nje term qe tregon rritjen e abnormale te gjendres, por nuk shpjegon me teper
Mjekesia njeh tri lloje Strumash:

1) Struma Hyperthyrote e cila ka te beje me nje hyper-funksion te gjendres
2) Struma Hypothyrote e cila ka te beje me nje ulje te funksionit te gjendres
3) Eurhyreote Struma e cila eshte ne funksionimi normal

Shkaqet qe shpien ne krijimin e Strumes duhe saktesuar mire:

-Struma mund te jete shkak i perdorimi te medikamenteve
-Struma mund te jete shkak i ndonje substance ne ushqimi
-Struma mund te jete shkak i mungeses se Jodit (Pjesa me e madhe e Struma've i referohen ketij indikacioni: njeriut i duhen rreth 200-300 µg Jod ne dite)
-Struma mund te jete indikacion i nje kanceri i llojit te mire apo te keq

Femrat jane te prekura 4-5 here me shpesh se meshkujt.
Po ashtu eshte shenuar rritje e Strumes tek femrat shtatezene dhe ato qe ju japin femijeve gji.

Pergjithesisht nga struma vuajne vendet malore(struma endemike). Dihet qe jodi eshte nje element fluturak. Ai tretet ne uje dhe rrjedh ne drejtim te detrave. Keshtu njerzit qe vuajne nga struma ne zonat malore, pergjithesisht kane strume difuze, ndersa ata qe vuajne ne zonat e bregdetit pergjithesisht kane strume nodulare.

Per te diagnostikuar strumen perdoren nje sere analizash dhe egzaminimesh.
Matja e nivelit hormonal te T3, T4 dhe TSH jane kryesore. NQSE keto dalin te ndryshuara atehere shkohet net e tjera akzaminime si ECHO, shintigrafi, apo eshte ne tej biopsy e saj.

Pergjithesisht semundjet e gjendrres tiroide trajtohen me sukses.

Eshte shume e rendesishte te thuhet qe paraqitja e symtomave te hiperfunksionit te tiroides eshte aq i larmishem sa kjo semundje eshte quajtur kameleon dhe ka ngaterruarr gjithmone mjeke edhe me shume pervoje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Semundjet e Sistemit Hormonal
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: