ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Depresioni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Depresioni   10/10/2008, 7:13 pm

Sėmundja e mbitiroidizmit qė mund tė njihet edhe si: tiroidet, hipertirozė, thyrotoxicosis, hyperthyroidism, mund tė japė simptoma tė ndryshme. Shqetėsimet mund tė vijnė tinėz dhe shumė vetė mendojnė se shkaktohen nga stresi, mbingarkimi nė punė apo lodhja e zakonshme. Shpeshherė kemi tė bėjmė me njė gjėndėr tė shkatėrruar tiroidale. Tek mė tė rinjtė shihen shpesh shqetėsime si: tė djersitura, tė shkaktuara nga njė prodhim i shtuar nxehtėsie, ndjenjė tė nxehti, tė shkaktuara nga njė prodhim i shtuar nxehtėsie, ē'rregullime tė tė pėrmuajshmeve tė grave (menstruacioneve), pėr shkak tė ē'rregullimit tė balancės hormonale, dobėsi muskulore, shkaktuar nga njė konsumim nė rritje tė energjisė dhe degjenerim tė muskulaturės, gulēimė zemre dhe rritje tė pulsit rėnie nga pesha, pėr shkak tė konsumimit nė rritje tė energjisė, drithėrima, pėr shkak se shtohet ndjeshmėria pėr disa lėndė nė sistemin nervor, bark, pėr shkak se ushqimi kalon mė shpejt pėrmes zorrės, nervozizėm, gjumė tė keq, lodhje dhe shqetėsim problem me lėkurėn, midis tė tjerash thonjtė mund tė shkėputen nga shtrati i thonjve dhe njeriut mund t'i shtohet rėnia e flokėve. Tek mė tė vjetrit mund tė mbizotėrojė njėra apo dy prej simptomave, p.sh. rėnie nė peshė apo gulēim. Gjėndra tiroidale, qė ndryshe quhet edhe tyreoidea, ndodhet nė pjesėn e pėrparme tė qafės menjėherė nėn gurmaz. Detyra kryesore e kėsaj gjėndre ėshtė ngacmimi i metabolizmit nė trup. Ngacmimi ngjet pėrmes hormonesh qė krijohen nė gjėndrėn tiroidale dhe qė quhen tiroksinė, T4 dhe trijodtironinė, T3. Funksioni i gjėndrės tiroidale ngacmohet nga ana e tij nga hormoni TSH, hormon tiroidostimulues, qė krijohet nė gjėndrėn e hipofizės. Qė tė ketė balancė nė trup duhet qė hormonet tė prodhohen me masė.
Struma
Ėshtė kur gjėndra tiroidale ėshtė zmadhuar. Struma ėshtė kur njeriu ka njė gjėndėr tė zmadhuar tiroidale pavarėsisht se nga ēfarė e ka shkaktuar. Koncepti strumė pėrshkruan kėshtu dukjen dhe nuk ėshtė ndonjė sėmundje e caktuar. Zmadhimi i gjėndrės tiroidale mund tė ketė shkaqe tė ndryshme dhe duhet hetuar nga mjeku.
Ēfarė ėshtė mbitiroidizmi?
Mbitiroidizėm kemi kur nė trup ka mė tepėr tiroksinė se normalisht. Atėherė shtohet metabolizmi dhe trupi kalon nė superxhiro. Mbitiroidizmi njihet edhe si hipertirozė dhe mė parė njihej edhe si tireotoksikozė. Mbifunksionimi i gjėndrės tiroidale ėshtė shkaku mė i zakonshėm qė ka mė tepėr tiroksinė nė trup. Tepėr tiroksinė nė trup mund tė ketė edhe nė rastin e tiroiditit i cili ėshtė infektim kohėshkurtėr i gjėndrės tiroidale. Kurse kur gjėndra tiroidale prodhon mė pak tiroksinė kemi hipoterozė. Nė kėtė rast ka njė metabolizėm tė ulėt dhe trupi ndodhet nė njė gjendje xhiroje tė ulėt. Tek disa njerėz djersitja ėshtė jonormale dhe tregon pėr njė problem shėndeti, ē'ka do tė thotė se kjo djersitje e madhe shkaktohet nga tiroidet. Duhet gjithmonė qė pacientėt me tiroide tė trajtohen tek mjeku specialist pasi sa mė shumė kalon koha aq mė shumė probleme tė tjera shėndeti dalin qė do kėrkojnė mė shumė kohė pėr t'u kuruar krahasuar me rastin kur kėrkohet ndihmė nga doktori qė nė rastin mė tė parė kur djersitja ėshtė e madhe.

Shqetėsimet

1- Dobėsi muskulore, shkaktuar nga njė konsumim nė rritje tė energjisė dhe degjenerim tė muskulaturės
2- Gulēimė zemre dhe rritje tė pulsit
3- Rėnie nga pesha, pėr shkak tė konsumimit nė rritje tė energjisė
4- Drithėrima, pėr shkak se shtohet ndjeshmėria pėr disa lėndė nė sistemin nervor
5- Bark, pėr shkak se ushqimi kalon mė shpejt pėrmes zorrės
6- Nervozizėm, gjumė tė keq, lodhje dhe shqetėsim
7- Problem me lėkurėn, midis tė tjerash thonjtė mund tė shkėputen nga shtrati i thonjve dhe njeriut mund t'i shtohet rėnia e flokėve.

Prekje nga shqetėsime sysh
Disa qė kapen nga mbitiroidizmi i kanė sytė tė hapur sa njė ēarēaf, ndėrsa shikimin e kanė mė tepėr tė ngulėt. Sytė janė mė tepėr tė kėrcyer. Pothuajse gjysma e atyre qė i kap mbitiroidizmi mund tė kenė kėtė lloj shqetėsimi. Nė raste tė jashtėzakonshme simptomat e syve mund tė kthehen nė serioze. Atėherė njeriu mund tė preket nga tė parėt e dyfishtė, tė turbullt, tė kuqtė, djegie sysh dhe keqėsim i tė parit.

Mbitiroidizmi mund tė zbulohet me vėshtirėsi
Simptomat qė shkaktohen nga teprica e tiroksinės shpesh mund tė jenė tė paqarta dhe tė vėshtira pėr t'u veēuar nga shqetėsimet e tjera. Kėshtu qė mjeku duhet ta ketė gjithnjė ndėrmend sėmundjen e gjėndrės tiroidale nėse dikush nuk ndihet mirė pėr ndonjė shkak. Mjeku duhet tė jetė dorėlėshuar me bėrjen e analizave pėr tė kontrolluar metabolizmin.

Tiroidet, si kurohen nė pyje dhe bregdet
Sėmundjet e kėtyre gjėndrave janė tė lidhura me funksionin e prishur tė tyre nga shumė faktorė. Sėmundja qė do mjekim klimaterik ėshtė tireotoksikoza e gradės sė mesme dhe tė rėndė, por pa ē'rregullime tė thella. Kanė efekt tė mirė vendet klimaterike nė pyje dhe bregdet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Depresioni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: