ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 9 keshillat per shtatzani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: 9 keshillat per shtatzani   10/10/2008, 7:11 pm

Nuk janė tė paktė ēiftet tė cilėt e ndjejnė mungesėn e njė fėmije nė shtėpitė e tyre. Kjo mund tė ndodhė pėr shkak tė probleme fiziologjike qė mbart njėri nga partnerėt. Pas studimeve tė realizuara nga njė grup ekspertėsh amerikanė, u zbulua se pėr shmangien e faktorėve tė cilėt ulin pjellorinė dhe pengojnė ovulimin e vezėve te femra, nevojiten tė ndiqen disa rregulla qė kanė tė bėjnė me aktivitetin e pėrditshėm tė femrės. Pėr kėtė kėshillohet tė shmangen disa pije qė shkaktojnė kėto probleme siē janė ēaji, kafeja, alkooli dhe duhani. E rėndėsishme sipas mjekėve ėshtė zbatimi i njė diete tė caktuar duke marrė tė gjithė lėndėt e nevojshme ushqimore dhe duke mos abuzuar me shėndetin. Kėshillat e ekspertėve nuk pėrjashtojnė edhe aktivitetin fizik, vrapin, shėtitjet; shmangien e stresit etj. Nuk duhet harruar se duke u kujdesur pėr shėndetin tuaj ulni rrezikun e prekjes nga sėmundje tė ndryshme, si dhe nuk rrezikoni pėr tė mos pasur shtatzėninė e dėshiruar. Duke abuzuar me pijet e ndryshme, ushqimet, dietat, jo vetėm qė do tė shkaktoni mbipeshė apo nėnpeshė por do tė rrezikoni seriozisht shėndetin tuaj dukė i dhen shkak sėmundjeve tė ndryshme tė zemrės, obeziteti, tensioni i gjakut etj.

Ulni sasinė e kafeinės
Studimet e bėra rreth shkaqeve tė cilat ulin pjellorinė e femrės dhe bėjnė qė shumė ēifte tė ndjejnė mungesėn e njė fėmije, kanė treguar se kafeina redukton fertilitetin, pra pjellorinė. Tė rrezikuara janė ato femra tė cilat konsumojnė mė tepėr se 300 mg kafeinė nė ditė. Kjo sasi mund tė merret nga pirja e shumė kafeve apo ēajrave gjatė ditės. Mos harroni se ēajrat e ndryshme, kafeja, ēokollata dhe disa lėngje tė tjera pėrmbajnė kafeinė.

Nėse jeni mbi peshė mundohuni tė dobėsoheni
Shėndeti i tepėrt jo vetėm qė pėrbėn rrezik pėr shėndetin tuaj duke shkaktuar mbipeshė, obezitet dhe sėmundje tė tjera, pėrbėn problem edhe pėr mundėsitė pėr tė ngelur shtatzėnė. Mbipesha mund tė pengojė ovulimin e vezės dhe tė sjellė shkatėrrimin e hormoneve. Kjo situatė e ēon femrėn drejt probleme tė ndryshme shėndetėsore siē janė diabeti, sėmundjet e zemrės, tensioni i lartė i gjakut etj. tė cilat ndikojnė negativisht nė pjellorinė e femrės, po ashtu shkaktojnė probleme gjatė shtatzėnisė. Ato gra qė vuajnė nga obeziteti kanė mė pak mundėsi pėr tė dhėnė sukses ndaj trajtimeve pėr ovulim.

Nėse jeni nėnpeshė duhet tė shėndosheni
Nuk janė tė pakta rastet kur femrat janė nėnpeshė, sidomos nėse nisemi nga dietat e ndryshme qė njė pjesė e tyre ndjekin pėr tė ruajtur linjat. Por kjo ėshtė nė dėm tė shėndetit. Njė dietė e duhur nuk do tė thotė tė anashkalosh ushqimin, por tė marrėsh lėndėt e duhura ushqyese. E megjithatė kjo keqkuptohet nga femrat tė cilat i vuajnė kėto pasoja nė dėm tė tyre. Tė jesh e dobėt, veēanėrisht nė ekstrem, mund tė reduktojė nė mėnyrė dramatike pjellorinė. Te femrat tė cilat janė nėnpeshė ka mundėsi tė pakta pėr t’u realizuar ovulimi i vezėve.

Bėni trajtime akupunkture
Trajtimi mė akupunkturė konsiston nė nguljen e gjilpėrave nė trup, veēanėrisht nė shpinė. Studimet e realizuara nga disa ekspertė amerikanė kanė treguar se trajtimi me akupunkturė rrit mundėsinė e femrės pėr tė ngelur shtatzėnė. Ky trajtim nė rastet kur femra ka vėshtirėsi pėr tė ngelur shtatzėnė shoqėrohet edhe me transferimin e embrionit invitro. Kėto studime kanė treguar sė gratė tė cilat bėjnė trajtime akupunkturė kanė rreth dy herė mė tepėr mundėsi pėr tė ngelur shtatzėnė. Edhe nė rastet e futjes invitro tė embrionit nė mitėr, akupunktura rrit nė 50 pėr qind mundėsinė pėr shtatzėni.

Ecni ēdo ditė pėr 30 minuta
Nuk ka asnjė vėshtirėsi pėr tė ecur ēdo ditė rreth 30 minuta. Pėrkundrazi ėshtė gjėja mė e lehtė qė mund tė bėhet dhe jep rezultate pozitive nė shėndetin tuaj. Tė ecėsh dhe tė bėsh njė vrap tė lehtė ndihmon nė problemet me sėmundjet e zemrės, diabetin, sėmundje tė cilat mund tė dėmtojnė fertilitetin dhe mund tė shkaktojnė komplikacione gjatė shtatzėnisė. Ushtrimi i rregullt fizik iu ndihmon tė ruani njė peshė normale tė trupit, gjė e cila luan rol tė rėndėsishėm nė maksimizimin e mundėsisė pėr shtatzėni.

Shmangni depresionin
Disa ekspertė besonin se depresioni nuk shkaktonte mungesė pjellorie, dhe se trajtimi kundėr depresionit rriste mundėsinė pėr tė ngelur shtatzėnė. Por realisht nuk ndodh kėshtu. Ato femra tė cilėt vuajnė nga stresi dhe depresioni zvogėlojnė mundėsinė pėr tė ngelur shtatzėnė gati dy herė mė tepėr se ato gra tė cilat nuk ndodhen nėn ndikimin e kėtyre faktorėve psikologjikė. Po ashta edhe marrja me tepri e antibiotikėve dhe antidepresivėve mund tė shkaktojė mungesė pjellorie dhe mund tė pengojė ovulimin e vezėve, apo probleme gjatė shtatzėnisė.

Ndiqni njė dietė tė caktuar
Pėr tė shtuar mundėsitė pėr tė qenė shtatzėnė dhe pėr tė qenė e shėndetshme, mjekėt rekomandojnė qė tė hani nė mėnyrė tė shėndetshme, duke pėrdorur nė dietėn tuaj tė gjithė ushqimet e nevojshme me drithėra, fibra, mish, fruta tė freskėta dhe perime, vajra tė shėndetshme, duke mos harruar tė merrni kripėn dhe sheqerin nė sasinė e duhur. Duke ngrėnė nė mėnyrė tė shėndetshme edhe trupi juaj do tė reagojė pozitivisht duke dhėnė rezultate pozitive. Njė dietė e shėndetshme ndihmon nė shmangien e sėmundjeve tė ndryshme dhe rritjen e mundėsive pėr shtatzėni.

Merrni sasinė e nevojshme tė alkoolit
Ekspertėt rekomandojnė qė tė konsumohet alkooli edhe nga femrat, por nė masėn e duhur. Njė gotė verė nė darkė jo vetėm qė i bėn mirė shėndetit, largon rrezikun pėr sėmundje tė ndryshme tė zemrės, obezitetit, presionit tė gjakut, por rrit edhe mundėsinė pėr shtatzėni. Rastet kur femrat konsumojnė alkoolin nė masė tė tepėrt, shpeshherė disa prej tyre abuzojnė me tė, rrezikojnė mė tė vėrtetė mundėsinė pėr t’u bėrė nėnė. Jo vetėm kjo por edhe gjatė shtatzėnisė shfaqen probleme dhe komplikacione, qė rrezikojnė jo vetėm jetėn e fėmijės, por edhe tė nėnės.

Mos pini duhan dhe shmangni vendet
Jo vetėm duhani dėmton shėndetin tuaj, por ndikon negativisht nė shtatzėni dhe nė shėndetin e fėmijės qė do tė lindė nga njė grua qė konsumon duhanin. Jo vetėm pirėset e rregullat tė duhanit, por edhe ato femra qė qėndrojnė nė ambiente tė tilla, qė mund tė quhen ndryshe edhe duhanpirėse tė dorės sė dytė pėr faktin qė ato thithin sasira tė larta tė tymit tė duhanit, shfaqin probleme. Pirja e duhanit sjell njė shtatzėni me komplikacione dhe probleme, duke shkaktuar edhe lindje tė parakohshme apo lindje nėn peshė tė fėmijės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
9 keshillat per shtatzani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: