ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dituria...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 24
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Dituria...   10/10/2008, 3:18 pm

Kur’an:
“O Zoti im, shtoma diturinė!” (Ta Ha, 114)

“…Thuaj: “A janė njėlloj ata qė dinė dhe ata qė nuk dinė? Mėsim marrin vetėm tė menēurit.” (Zemur, 9)

“…Por Allahut, nga robėrit e tij, i frikėsohen tė dijshmit.” (Fatir, 28)

“Allahu, ata nga mesi juaj, qė besojnė dhe ata tė cilėve u ėshtė dhėnė dijenia, do t’i ngritė nė shkallė tė lartė.” (Muxhadele, 11).
Kur'an:

Allahu i Madhėruar thotė: “Ai i dhuron dituri atij qė do, ndėrkaq atij qė i ėshtė dhuruar dituria ėshtė dhuruar me pasuri tė pafund” (El Bekare, 269)
“Ai dhuron dituri atij qe do, nderkaq atij i eshte dhuruar dituria eshte dhuruar me pasuri te pafund.”
Nga Ebu Hurejra radijallahu anhu, transmetohet se i Dėrguari i Allahut sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: “Kur njeriu vdes i ndėrpriten tė gjitha veprat, pėrvecse nė tri raste: Nėse ka lėnė sadaka tė vijueshme (vazhdueshme), dituri nga e cila kanė dobi tė tjerėt, ose fėmijė tė hairit qė lutet pėr tė” (Transmeton Muslimi)


Hadith:

Ebu Hurejra raddijallahu anhu transmeton se i Dėrguari i Allahut sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: “Kush merr rrugėtim pėr tė kėrkuar dituri, Allahu do t’ia lehtėsojė rrugėn pėr nė xhennet.” (Transmeton Muslimi)

Thėnie tė arta: “Cdo gjė qė ndahet pakohet, vetėm dituria nėse ndahet shumohet”

“Llampa tė ndricon natėn, dituria jetėn”
“Kur plotėsohet mendja, paksohen fjalėt”

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Dituria...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Kur'ani-
Kėrce tek: