ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 23
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajė   10/10/2008, 3:16 pm

Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajėNjė djalosh qė kishte mbushur 16 vjeē kishte shkuar nė xhami dhe po lexonte Kuran duke pritur qė tė thirrej ikameti pėr namazin e sabahut. Pasi u thirr ikameti, e la Kuranin nė vendin e vet, pastaj u kthye qė tė rreshtohet nė saf, mirėpo papritmas ra pėrtokė pa vetėdije. Disa persona e dėrguan kėtė djalosh nė spital. Mjeku El Xhubejr, i cili mori pėrsipėr rastin e tij, thotė: “E kanė sjellė kėtė djalosh duke e mbartur si tė ishte i vdekur. Pas kontrollit qė i bėra, pashė se ishte goditur nga njė sulm nė zemėr, qė sikur ta godiste devenė, do ta linte tė vdekur.

Djaloshi ishte nė momentet e fundit tė jetės. Shpejtuam qė t’i riaktivizonim tė rrahurat e zemrės pėrmes elektroshokut. Mjeku i ndihmės sė shpejtė u ndal te koka e tij duke shikuar gjendjen e djaloshit, kurse unė vrapova t’i sillja disa barna pėr ta shėruar. Pasi u ktheva, pashė se djaloshi kishte kapur dorėn e mjekut dhe i pėshpėriti diēka nė vesh. Papritmas ai e lėshoi dorėn e mjekut dhe me shumė mund u kthye nė krahun e djathtė dhe tha: “Esh-hedu en la ilahe il-la Allah ue eshhedu enne Muhammeden abduhu ue Resuluhu (Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė rob i Tij dhe i Dėrguar i Tij). E pėrsėriti kėtė fjalė disa herė. Tė rrahurat e zemrės filluan t’i ngadalėsohen, kurse ne tentonim t’i shpėtonim jetėn, mirėpo caktimi i Allahut ishte qė ai aq do tė jetonte. Djaloshi vdiq.

Nė kėtė moment mjeku i ndihmės sė parė nisi tė qante, aq sa nuk mundi tė qėndronte nė kėmbė. U ēuditėm dhe i thamė: -Pse po qan?! Nuk ėshtė e para herė qė sheh njerėz duke vdekur...
Mirėpo mjeku nuk mund tė pėrgjigjej nga tė qarėt. Pasi u qetėsua, e pyetėm se ēka i kishte pėshpėritur djaloshi nė vesh. Mjeku u pėrgjigj: -Djaloshi, pasi tė pa ty o mjek duke u munduar ta shpėtosh atė duke vrapuar nėpėr spital dhe duke i urdhėruar tė tjerėt qė tė shpejtojnė, e kuptoi se ti ishe mjeku pėrgjegjės pėr tė dhe mė tha: “O mjek, thuaji kolegut tėnd qė tė mos mundohet dhe tė mos e lodhė veten. Unė po vdes dhe nuk ka shpėtim. Vallahi, unė qė tani po e shoh vendbanimin tim nė xhenet!”

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Tregime Islame-
Kėrce tek: