ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mjekesia popullore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 23
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Mjekesia popullore   9/10/2008, 4:14 pm

Per kurimin e acarimit te bajameve...

Lule pjeshke:
Pėr pėrgatitjen e mjekimit tė inflamacionit tė bajameve, nevojiten 15 deri 30 gramė lule pjeshke, qė mė pas duhen zier nė 500 ml ujė. Kjo masė pihet nė formė ēaji ose pėrdoret si gargarė. Pėr kėtė qėllim pėrdoret edhe pluhuri i luleve tė thara e tė imtėsuara tė pjeshkės, i cili merret me majė tė lugės pėr ēdo pėrdorim.

Bimet e sherebeles, keputja e arrave dhe bocet e hormoqit:
Njė tjetėr mėnyrė pėr kurimin e acarimit tė bajameve ėshtė edhe pėrzierja e disa bimėve. Nė njė raport 1 me 1, pėrzihen bimėt e sherebelės, kėputja e arrave dhe boēet e hormoqit. Nga kėto pėrgatitet ēaji, i cili ėmbėlsohet me mjaltė sipas dėshirės. Me ēajin e pėrgatitur shpėlahet fyti (gargarė) pėr ēdo 15 minuta.

Mellaga e bardhe
Njė tjetėr bimė qė shėrben pėr kurimin e bajameve ėshtė edhe mėllaga e bardhė. Pjesėt qė pėrdoren pėr kėtė qėllim janė rrėnjėt e bimės. Pasi thahen, ato copėtohen dhe me to pėrgatitet ēaji. Edhe ky ēaj pėrdoret nė formė gargare pėr shpėlarjen e fytit. Mund tė pėrdoret sa mė shpesh, nė mėnyrė qė edhe efekti tė jetė mė i shpejtė.

Angjinarja
Njė tjetėr mjekim pėr inflamacionin e bajameve ėshtė edhe pėrdorimi i bimės sė angjinares. Angjinarja zihet mirė me gjithė gjethe. Me lėngun e pėrftuar prej tyre bėhen kompresa tė ngrohta nga jashtė fytit. Kjo mėnyrė pėrdoret pėr ēdo 20 minuta. Shpesh acarimi i bajameve mund tė shoqėrohet me ngjirje tė zėrit dhe dhimbje tė fytit. Pėr tė sjellė sėrish zėrin nė gjendjen e mėparshme, mjekėsia popullore sjell njė prej mėnyrave tė saj. Pėr kėtė qėllim, merren 1 deri nė 2 pika vaj dafine. Kėto hidhen nė shurup dhe mė pas pihen. Shumė shpejt do tė vihet re njė pėrmirėsim i dukshėm.

Mjalti
Sipas mitologjisė sė vjetėr greke, thuhet, qė bleta "i ka shpėtuar" jetėn Zeusit tė Ri, pas njė sėmundjeje, qė ai pati. Zeusi ia dinte bletės, saqė pėr tė shprehur respektin qė ai kishte, e kultivoi atė edhe mė tej. Megjithėse produktet e ėmbla shpesh nuk janė tė rekomandueshme pėr shėndetin, mjalti mbetet ende ushqim i veēantė pėr shkak tė vitaminės B, qė pėrmban. Mjalti ka veti kuruese dhe dezinfektuese, jo vetėm ndaj infeksioneve tė bajameve, por edhe ndaj sėmundjeve tė tjera. Shumė mjekė popullorė e rekomandojnė mjaltin nė pėrzierje me bimė tė tjera mjekėsore siē ėshtė sherebela. Ēaji i pėrftuar nga zierja e bimės sė sherebelės ėmbėlsohet me mjaltė sipas dėshirės. Kjo kurė vazhdon deri nė pėrmirėsim tė bajameve. Mjalti kėshillohet nga mjekėt edhe nė gėrvishtje tė vogla tė lėkurės, pasi pėrmban veti dezinfektuese pėr plagėn. Mjalti pėrmban 14-20% ujė, sheqer, materie azotike, vitamina. Ndėrkohė qė 300 gramė sheqer, mund tė krahasohen me 250 gramė mjaltė.

Kamomili
Njė nga bimėt mjekėsore, qė ka gjetur edhe pėrdorim tė shpeshtė pėr shėrimin e disa sėmundjeve, ėshtė kamomili. Edhe nė rastin e bajameve tė acaruara ai mund tė pėrdoret, duke u pėrgatitur me mjajtė. Masa e pėrftuar mė pas mund tė pihet nė formė ēaji deri nė tri herė nė ditė.E dini cili eshte ilaci me i mire kur ju dalin herpes ne buze ? Dylli i vesheve tuaj, merrni pak dylle nga veshet para se te flini dhe te nesermen herpes do ju jene sheruar.Diarreja!!! Si ta ndaloni!


Diarreja shoqėrohet me dhimbje barku. Dhimbjet dhe spazmat e barkut kanė dhe mjekimin e tyre popullor. Diarreja nuk ėshtė njė sėmundje, por njė simptomė. Pėr diarre flitet kur heqja e barkut ėshtė mė e shpeshtė se tre herė nė ditė. Kur ajo zgjat deri nė disa ditė flitet pėr diarre akute, nėse ajo zgjat mė tepėr kemi tė bėjmė me diarre kronike. Shpesh shoqėrohet me tė vjella.
Veze te zjere personalisht do te ishte refleksi im i pare. Ne kete artikull nuk e permendin fare pasi nuk eshte nje kure popullore per kete simptome
Manaferra
Mjekėt sugjerojnė se pėr pėrgatitjen e mjekimit merren 100 gramė gjethe dhe majė lastarėsh tė manaferrės, pastrohen, shtypen dhe vendosen tė zihen nė 1 litėr ujė. Lėngu i fituar pihet nga njė gotė para buke.
Lengu i Frutave
Po kėshtu, njė tjetėr kurė popullore pėr diarrenė ėshtė edhe lėngu i frutave. Pėr pėrgatitjen e tij nevojiten 150-200 gramė fruta, qė duhen zjerė me 250 ml verė. Nga lėngu i fituar pihet nga njė filxhan kafeje e ngrohtė.
Mendra dhe Kamomil
Njė tjetėr kurė ėshtė dhe ajo e pėrgatitur nga 50 gramė mendra dhe 50 gramė kamomil, tė cilat pėrzihen. Nga pėrzierja merren tri lugė gjelle dhe vendosen nė 500 ml ujė tė valuar. Mbyllen pėr dy orė dhe pihen. Para buke nuk duhet tė ėmbėlsohen, ndėrsa pas buke duhet ta ėmbėlsoni ēajin. Pėr dhimbjet e barkut dhe spazmat, kur duket se janė tė forta, pėrdoren 3-4 thelpinj hudhre tė shtypura imėt, qė vendosen mė pas nė 100 ml raki tė fortė rrushi. Kjo masė pihet disa herė kur ndiejmė dhimbjet, derisa ato tė ndalen. Ata qė janė prekur nga diarreja dhe qė pranojnė ushqim solid duhet tė hanė banane, oriz pilaf, drithėra tė ziera, mollė dhe mish tė zier.
Frutat e bimėt
Nė mjekėsinė popullore hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė kundėr anemisė, te sėmundjet e aparatit tretės, tė cilat shoqėrohen me diarre (jashtėqitje e shpeshtė). Me mjaft sukses pėrdoret te sėmundjet e mėlēisė, zemrės, syrit dhe sistemit nervor. Karrota, po ashtu, ėshtė perim i pazėvendėsueshėm pėr shėndetin e njeriut.
Ajo rregullon tretjen nė lukth, duke aktivizuar qelizat parietale tė tij, e njėkohėsisht rrit peristaltikėn e zorrėve, por ndėrkohė ėshtė efikas te diarrea.
Ēaji i pėrftuar nga kokrrat e trėndafilit
Ēaji i pėrftuar nga kokrrat e trėndafilit pėrdoret nė rastet kur sėmundjet janė tė shoqėruara me diarre. Shtatė deri tetė kokrra tė copėtuara tė trėndafilit zihen pėr 10 minuta. Ky ēaj pėrdoret 2 herė nė ditė nga njė gotė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mjekesia popullore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat :: Mjekėsia-
Kėrce tek: