ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nba

Shko poshtė 
AutoriMesazh
FoKkY-F
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 285
Age : 24
Vendi : Therandė
Reputacioni : 0
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Nba   9/10/2008, 4:05 pm

Gjiganti Shak: Tėrhiqem pas 2010-s!
19 Shtator Shakil O’Nil do t’i japė fund karrierės sė tij magjike 16?vjeēare nė fund tė sezonit 2010. Katėr herė ka,pioni i NBA?sė, i zgjedhur 14 herė pėr ndeshjen e madhe “All Star Game”, u shpreh tė enjten se do tė tėrhiqet nė pėrfundim tė kontratės sė tij aktuale me Feniks Sans. 36?vjeēari ka fituar 3 tituj me Los Anxhelos Lejkėrsat dhe njė me Majemi Hit, si dhe ka marrė tre herė ēmimin MVP i Finaleve. “Karriera ime e basketbollit do tė marrė fund pas 735 ditėsh”, tha O’Nil. “Dhe duke qenė se jam njė njeri i edukuar nuk do ta zgjas mė kontratėn time tė fundit”. Dhe pse sezonin e fundit pati probleme me dėmtimet muskulare, O’Nil arriti gjithsesi tė shėnonte 13.6 pikė dhe 9.1 topa nė tabelė pėr ndeshje nė 61 ndeshje me Majemin dhe Feniksin. Ai ishte zgjedhja e parė nė Llotarinė Draft 1992 nga Orlando Mexhik, duke u zgjedhur qė atė sezon “Debutuesi i Vitit” me 23.4 pikė e 13.9 topa nė tabelė pėr ndeshje. Pas sezonit 1995?1996 O’Nil u largua nga Florida pėr tek Lejkėrsat me njė kontratė 7?vjeēare prej 122 milionė dollarėsh, duke udhėhequr Los Anxhelosin, nė grup me Kobi Brajantin nė tre tituj radhazi nė vitet 2000, 2001 dhe 2002. Nė 14 korrik 2004 ai shkoi te Majemi, ku bashkė me Duejn Uejdin fitoi titullin e parė dhe tė vetėm pėr skuadrėn e Floridės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nba
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Sport :: Basketball-
Kėrce tek: