ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si e mėsonte Profeti (alejhi selam) dhe sahabėt Kuranin pėrmendėsh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 104
Age : 29
Vendi : New Orleans
Humor : rasim thaqi leci
Reputacioni : 0
Registration date : 16/08/2008

MesazhTitulli: Si e mėsonte Profeti (alejhi selam) dhe sahabėt Kuranin pėrmendėsh   19/8/2008, 3:33 pm

Ai e kishte kuptuar dhe ndjente rėndėsinė e amanetit qė kishte pėr pėrcjelljen e Kuranit tek njerėzit.

وَأُوحِيَ إِلَيَّ هَذَا الْقُرْآنُ لأُنذِرَكُم بِهِ وَمَن بَلَغَ

"…ky Kuran mė ėshtė zbritur mua, qė unė me anė tė tij t’ju kėshilloj ju dhe ata qė ai (Kurani) do t'i arrijė…" En'am, 19.

Ai e dinte se pėrcjellja e Kuranit duhet tė jetė ashtu sikurse e kishte dėgjuar, pa shtesa apo mangėsi dhe pa e zėvendėsuar njė shkronjė me njė tjetėr apo njė zanore me tjetėr. Prandaj pėr kėtė ai ndjente ngushti tė madhe dhe frikė se mos harronte ndonjė gjė nga Kurani, ndaj e pėrsėriste me tė shpejt Kuranin mbas Xhibrilit, me gjithė vuajtjet qė ai pėrjetonte nė moment e zbritjes sė shpalljes. Vazhdoi tė vepronte kėshtu derisa i zbritėn ajetet e lartpėrmendura dhe mbas saj kur i vinte shpallja rrinte i qetė e mbasi ikte Xhibrili (alejhi selam) e gjente Kuranin tė grumbulluar nė kraharorin e tij, sikurse i premtoi Allahu i Lartėsuar.

E mėsoi Profeti Kuranin pėrmendėsh dhe e mėsuan atė edhe sahabėt. Xhibrili i paraqitej atij njėherė nė ēdo vit, nė muajin e Ramazanit, pėr ta pėrsėritur atė, ndėrsa nė vitin qė vdiq iu paraqit atij dy herė.

Ka ardhur nė njė hadith qė transmetohet nga Aishja se Profeti (alejhi selam) ka thėnė: "Mė ėshtė paraqitur mua Xhibrili ēdo vit pėr tė mė pėrsėritur Kuranin, ndėrsa kėtė vit mu paraqit dy herė dhe unė me kėtė kam kuptuar se mė ėshtė afruar vdekja." Buhariu.

Profeti (alejhi selam) ēohej pėr tė lexuar Kuran gjatė gjithė natės dhe gjatė ditės, derisa i ēaheshin kėmbėt e tij.Mėsimi pėrmendėsh i Kuranit te sahabėt

U shtua konkurrenca e sahabėve nė mėsimin e Kuranit, leximin, tė medituarit dhe tė punuarit me tė. Nuk i kalonin dhjetė ajete derisa t'i mėsonin dhe tė punonin me to, saqė e braktisėn shijen e gjumit dhe ngrohtėsinė e shtratit dhe preferuan qėndrimin natėn dhe namazin gjatė saj me leximin e Kuranit, saqė nė shtėpitė e tyre natėn dėgjohej si gumėzhimat e hojeve tė bletėve nga leximi i Kuranit.

Nė krye tė saj ishte i Dėrguari i Allahut qė i nxiste dhe kujdesej pėr dėgjimin e leximit tė tyre.

Njė herė Profeti (alejhi selam) Ebu Musa el Eshariut (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) i ka thėnė: "Isha duke dėgjuar mbrėmė leximin tėnd. Vėrtet, ty tė ėshtė dhuruar lexim i Kuranit si leximi i familjes sė Daudit". Muslimi.

Ndėrsa kur dėgjoi leximin e Salim Moula, Ebu Hudhejfe (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy ata!) tha pėr tė: "Falėnderimi i takon Allahut qė ka bėrė nė popullin tim si shembulli yt!". Ahmedi.

Ndėrsa Ibnu Mesudit (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) Profeti (alejhi selam) i tha: "Lexomė diēka nga Kurani" Ibnu Mesudi i tha: "O i dėrguar i Allahut, tė lexoj pėr ty duke qenė se ai mbi ty ėshtė zbritur?" I tha: "Unė dua qė ta dėgjoj atė nga ndonjė tjetėr." I lexoi atij suren Nisa derisa arriti tek fjala e Allahut:

"فَكَيْفَ إِذَا جِئْنَا مِن كُلِّ أمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَجِئْنَا بِكَ عَلَى هَـؤُلاء شَهِيداً"

"Si do tė jetė atėherė, kur Ne i dėrgojmė ēdo kombi dėshmues, dhe Ne tė sjellim ty (O Muhamed) si dėshmues mbi kėta tė gjithė."

Tha: "Mjafton." Thotė Ibnu Mesudi: "U ktheva dhe pashė se sytė e tij po lotonin." Buhariu.

Shembuj tė tillė janė tė shumtė, tė cilėt na tregojnė ne pėr kujdesjen e sahabėve ndaj hifdhit (mėsimit) tė Kuranit dhe pėr nxitjen qė Profeti (alejhi selam) u bėnte shokėve tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://icq-grup.n-stars.org
Magic Gun
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 439
Age : 24
Vendi : Suhareke
Humor : stekerrqeq
Reputacioni : 0
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Re: Si e mėsonte Profeti (alejhi selam) dhe sahabėt Kuranin pėrmendėsh   21/8/2008, 7:49 pm

flm per info. Allahu te shperblefte

_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.grupi-rinor.n-stars.org
 
Si e mėsonte Profeti (alejhi selam) dhe sahabėt Kuranin pėrmendėsh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Kur'ani-
Kėrce tek: