ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Diqka Per Artin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Arti
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Diqka Per Artin   8/10/2008, 10:11 pm

Piktura (lat.: pictura ) nė aspektin terminologjik ėshtė njė shprehje internacionale, qė nenkupton vizatim ose paraqitje e njė motivi tė caktuar nė siperfaqje te sheshėt. Piktura ėshtė edhe degė ose dicipline e artit figurativ,e cila nė disa shkolla te mesme dhe fakultete studiohet me vite. Motivet pikturale mund te jene te llojllojshme, nga bota e florės dhe e faunės etj. Stilet e pikturimit janė tė ndryshme, p.sh: realizmi, surrealizmi, hipėr realizmi, ekspresionizmi, postekspresionizmi, pointilizmi, romantizmi, kubizmi, abstraksionizmi etj.

Piktorėt mė tė njohur qe njeh historia e artit dhe qe kanė dhėnė kontributė tė madhe nė kulturėn botėrore njihen: Leonardo Da Vinci, Ticiani, Piter Paul Rubens, Rembrandt Van Rin, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Jackson Pollock etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Diqka Per Artin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti :: Pikturė-
Kėrce tek: