ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Argumentet e Teuhidit 2

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 104
Age : 28
Vendi : New Orleans
Humor : rasim thaqi leci
Reputacioni : 0
Registration date : 16/08/2008

MesazhTitulli: Argumentet e Teuhidit 2   19/8/2008, 3:30 pm

11)Pyetja:

Cila ėshtė mrekullia e tij?


11)Pėrgjigje:

Mrekullia e tij ishte Kur'ani fisnik i cili erdhi me gjithė atė mrekulli edhe pse (mosbesimtarėt) deshėn tė bėjnė njė sure si ajo, mirėpo nuk patėn mundėsi, kėshtu qė mushrikėve iu shtua armiqėsia edhe ndaj atyre qė e pasonin kėtė Kur'an, argument pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut tė Lartmadhėruar;"E nė qoftė se jeni nė dyshim nė atė qė Ne ia shpallėm gradualisht robit tonė, atėherė silleni ju njė kaptinė tė ngjashme si ai (Kur’ani) dhe thirrni (pėr ndihmė) dėshmitarėt tuaj (zotėrat) pos All-llahut, nėse jeni tė sinqertė (nė thėniet tuaja se Kur’ani nuk ėshtė prej Zotit)".(El-Bekare;23)


Dhe nė ajetin tjetėr Allahu i Lartmadhėruar ka thėnė; "Thuaj: "Edhe sikur tė bashkoheshin njerėzit dhe xhinėt pėr tė sjellė njė Kur’an tė tillė, ata nuk do tė mund tė bėnin si ky, sado qė do ta ndihmonin njėri - tjetrin".(El-Isra;8
12)Pyetja:
Cili ėshtė argumenti se ėshtė resul (I Dėrguar)?
12)Pėrgjigje:
Thėnia e Allahut tė Lartmadhėruar

"Muhammedi nuk ėshtė tjetėr vetėm se i dėrguar. Edhe pėrpara tij pati tė dėrguar (qė vdiqėn ose u vranė). E nėse ai vdes ose mbytet, a do tė ktheheshit ju prapa (nga feja ose lufta)? E kushdo qė kthehet prapa, ai nuk i bėn dėm All-llahut aspak, kurse All-llahu do t’i shpėrblejė mirėnjohėsit".(Ali-Imran;144)

Dhe argumenti tjetėr ėshtė fjala e Allahut tė Lartmadhėruar;" Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, e ata qė janė me tė (sahabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete".(El-Fet'h;29)

13)Pyetja:
Cili ėshtė argumenti qė Muhamedi a.s ėshtė i Dėrguar?
13)Pėrgjigje:

Argumenti mbi atė qė ėshtė i Dėrguar ėshtė fjala e Allahut tė Lartmadhėruar; "Muhammedi nuk ka qenė babai i asnjėrit prej burrave tuaj por ai ishte i dėrguari i All-llahut dhe vulė e tė gjithė pejgamberėve".

(El-Ahzab;40)

Dhe ky argument na vėrteton qė ėshtė i Dėrguar dhe qė ėshtė vulė e Pejgamberisė.

14)Pyetja:
Pėr ēfarė arsye e krijoi Allahu Muhamedin alejhi selam?

14)Pėrgjigje:
Allahu e krijoi Muhamedin alejhi selam pėr tė adhuruar Allahun Njė dhe pėr t’i mos i bėrė shok Atij, tė mos merr pėr zot diē tjetėr pėrveē Allahut xh.sh dhe ndalimi ndaj adhurimeve nga krijesat, melaiket, pejgamberėt, njerėzit e mirė, gurėt, drunjtė etj,siē e ka cekur i Lartmadhėruari ne librin e Tij ku ka thėnė; "Ne nuk dėrguam asnjė tė dėrguar para teje e tė mos i kemi shpallur atij se: Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Meje, pra mė adhuroni".(El-Enbija;25)
Dhe fjala e Allahut tė Lartmadhėruar; "Ne dėrguam nė ēdo popull tė dėrguar qė t’u thonė: "Adhuroni vetėm All-llahun, e largojuni djajve (adhurimit tė tyre)!"(En-Nahl;36)
Dhe fjala e Allahut tė Lartmadhėruar;
"E ti pra, pyeti ata tė dėrguarit qė i dėrguam para teje, a kemi lejuar qė nė vend tė All-llahut tė adhurohen zota tė tjerė?". (Ez-Zuhruf;45)
Dhe fjala e Allahut tė Lartmadhėruar;
" Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė".(Edh-Dharijat;56)
Dhe me kėtė Allahu nuk krijoi njeriun pėrveē se ta adhurojė Atė, ta veēojė Atė, dhe dėrgoi Pejgamberė qė ta adhurojnė dhe urdhėroi qė ata tė thėrrasin nė adhurim ndaj Tij.

15)Pyetja:
Cili ėshtė dallimi mes Teuhid Rububije dhe Teuhid Uluhije?

15)Pėrgjigje:
Teuhid Rububije do tė thotė; Njėshmėria e Allahut qė Ai ka krijuar ēdo send dhe ēdo planetė dhe ēdo krijesė dhe vetėm Ai ėshtė sundues e furnizues dhe vetėm ai ėshtė qė lėshon shi, jep jetė dhe jep vdekje etj…
Teuhid Uluhije do tė thotė; Njėshmėria e Allahut qė vetėm Ai e meriton Adhurimin e askush tjetėr pėrveē Tij, si p.sh; frika, lutjet, kthimi, mbėshtetja, betimi,tė kėrkuarit mbrojte vetėm nga Ai, tė kėrkuarit ndihmė vetėm nga Ai etj,.

16)Pyetja:
Cilat janė ato lloje tė adhurimit tė cilat asesi nuk duhet drejtuar dikujt tjetėr pėrveēse Allahut?

16)Pėrgjigje:
Ato lloje tė adhurimit janė; Lutjet, tė kėrkuarit ndihmė vetėm nga Ai (Allahu), tė kėrkuarit mbrojtje vetėm nga Ai, tė therurit kurban, betimi, frika, kthimi, mbėshtetja, frikė respekti, dashuria, rukuja, sexhdeja, pėrulja, madhėria qė i takojnė vetėm Atij dhe kėto janė prej adhurimeve mė tė veēanta nė Njėshmėrinė e Allahut subhanehu ve teala.

17)Pyetja:
Me ēka jemi urdhėruar nga Allahu tė cilėn duhet ta realizojmė? Cila ėshtė ndalesa mė e madhe qė Allahu ka obliguar nė ndalesėn e Tij?

17)Pėrgjigje:
Ajo qė jemi urdhėruar pėr realizimin e saj ėshtė Njėshmėria me adhurim, dhe ndalesa mė e madhe qė jemi urdhėruar tė largohemi prej saj ėshtė ndalesa pėr t’i bėr Shok Allahut, dhe ajo bėhet nėse njeriu lutet pėrveē nė Allah, ther kurban pėrveē nė emėr tė Allahut apo betohet pėrveē nė emėr tė Allahut; kėto janė prej llojeve tė adhurimit,dhe kush ndryshon diē nga kėto adhurime pėrveē nė Allahun ai i ka bėrė shok (shirk) Allahut subhanehu ve teala.

18)Pyetja:
Cilat janė tri ēėshtjet qė njeriu duhet patjetėr t’i dijė dhe tė punojė me to?
1Pėrgjigje:
E Para ėshtė se me tė vėrtetė Allahu na ka krijuar dhe na ka furnizuar, dhe nuk na ka lėnė kot, mirėpo na ka dėrguar Pejgamber, dhe ai i cili i pėrgjigjet dhe e ndjek atė, vetėm se ka shpėtuar dhe ka hyrė nė Xhennet, dhe ai i cili e refuzon dhe nuk e ndjek atė,vetėm se ka devijuar dhe do tė hyjė nė xhehennem.
E Dyta ėshtė se me tė vėrtetė Allahu nuk do qė t’i bėhet shirk nė adhurim.
E Treta ėshtė se me tė vėrtetė pasimi i Pejgamberit dhe Njėshmėrisė vetėm nė Allahun dhe nuk lejohet qė tė shoqėrohet me njerėz qė kundėrshtojnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij.

19)Pyetja:
Ēfarė do tė thotė Allah?

19)Pėrgjigje:
Allah do te thotė posedues i Njėshmėrisė sė adhurimit mbi gjithė njerėzimin.

20)Pyetja:
Pėr ēfarė arsye na krijoi Allahu?
20)Pėrgjigje:
Allahu na krijoi qė ta adhurojmė vetėm Atė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://icq-grup.n-stars.org
 
Argumentet e Teuhidit 2
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Akide-
Kėrce tek: