ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Argumentet e Teuhidit 1

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 104
Age : 28
Vendi : New Orleans
Humor : rasim thaqi leci
Reputacioni : 0
Registration date : 16/08/2008

MesazhTitulli: Argumentet e Teuhidit 1   19/8/2008, 3:29 pm

1)Pyetja:
Cilat janė ato tre themele qė i ka pėr obligim njeriu ti dijė?
1) Pėrgjigje:
Ato tre themele janė; fillimisht duhet qė njeriu ta njoh Zotin e Tij, Fenė e tij dhe tė Dėrguarin e tij Muhamedin salallahu alejhi ve selem.

2)Pyetja:
Kush ėshtė Zoti yt?
2) Pėrgjigje:
Zoti im ėshtė Ai i cili mė krijoi mua dhe gjithė njerėzimin me fuqinė e Tij, Ai ėshtė qė meriton tė adhurohet dhe nuk meriton adhurim askush tjetėr pėrveē Tij, argument pėr kėtė kemi fjalėn e Allahut tė Lartmadhėruar ku ka thėnė:" Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėve!".(El-Fatiha;1)

3)Pyetja:
Ēfarė do tė thotė Zot?
3)Pėrgjigje:
Zot do te thotė:Zotėrues, hyjni, sundimtar dhe Ai meriton qė tė adhurohet.

4)Pyetja:
Me ēka ke njohur Zotin tėnd?
4)Pėrgjigje:
Zotin tim kam njohur me faktet e Tij dhe nga krijesat e Tij, ndėrsa prej fakteve ėshtė nata dhe dita, dielli dhe hana, ndėrsa nga krijesat e Tij janė: shtatė qiejt dhe toka dhe ēka ka nė tė dhe argument pėr kėtė kemi fjalėn e Allahut tė Lartmadhėruar:
"Nga faktet e madhėshtisė sė Tij janė nata, dita, dielli e hėna. Mos i bėni sexhde as diellit, as hėnės! Sexhde bėni vetėm All-llahut, i cili i krijoi ato, nėse adhuroni vetėm Atė!".(Fussilet;37)
Dhe thėia e tė Lartmadhėruarit;
"Vėrtet, Zoti juaj, All-llahu ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditėn me natėn, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna edhe yjet i janė nėnshtruar sundimit tė Tij. Ja, vetėm Atij i takon krijimi dhe sundimi. I madhėruar ėshtė All-llahu, Zoti i botėve."(El-A'raf;54)

5)Pyetja:
Cila ėshtė Feja yte?

5)Pėrgjigje:
Feja ime ėshtė Islami;
dhe Islam do tė thotė: nėnshtrim dhe bindje ndaj Allahut Njė dhe argument pėr kėtė kemi fjalėn e Allahut tė Lartmadhėruar;
"Feja e pranueshme tek All-llahu ėshtė Islami"(Ali-Imran;19)
Dhe argumenti tjetėr ėshtė ;
"E kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do t’i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshėpruarit".(Ali-Imran;85)
Dhe argumenti tjetėr ėshtė;
"Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe".(El-Maideh;3)

6)Pyetja:
Mbi ēka ėshtė ndėrtuar kjo Fe?
6)Pėrgjigje:
Ėshtė ndėrtuar mbi pesė shtylla;
E para ėshtė dėshmia qė nuk ka Zot qė meriton adhurimin me tė drejtė pėrveē Allahut xh.sh. dhe se Muhamedi alejhi selam ėshtė rob dhe i dėrguari i Tij; falja e namazit; dhėnia e zeqatit; agjėrimi i ramazanit dhe kryerja e haxhit sipas mundėsive.
7)Pyetja:
Ēfarė do tė thotė Iman (Besim)?
7)Pėrgjigje:
Iman (Besim) do tė thotė:Tė besuarit nė Allahun, melekėt e Tij, librat e Tij, Pejgamberėt e Tij, ditėn e fundit dhe tė besuarit nė caktimin ēka vjen prej tij qoftė hajr apo sherr dhe argument pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut tė Lartmadhėruar; "I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė tij, e ashtu edhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut, engjėjve tė Tij, shpalljeve tė Tij, tė dėrguarve tė Tij".

(El-Bekare;285)

8)Pyetja:
Ēfarė do tė thotė Ihsan (Bamirėsi)?
Pėrgjigje:
Ajo ėshtė tė adhurosh Allahun sikur qė Ai tė sheh edhe nėse ti nuk e sheh, Ai ty tė sheh dhe argument pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut tė Lartmadhėruar;" S’ka dyshim se All-llahu ėshtė me ata qė janė tė devotshėm (qė ruhen prej tė kėqijave) dhe me ata qė janė bamirės".(En-Nahl;128)
9)Pyetja:
Kush ėshtė i Pejgamberi yt?
9)Pėrgjigje:

Pejgamberi im ėshtė Muhamedi (salallahu alejhi ve selem) i biri i Abdullahut i biri i Abdul Mutalibit biri i Hashimit,dhe Hashimi prej Kurejshėve, Kurejshėt prej Kenanėve dhe Kenanėt prej Arabėve, kurse Arabėt prejardhjen e kanė prej Islamilit tė birit tė Ibrahimit,dhe Ibrahimi prej Nuhut (alejhimu salatu ue selam).

10)Pyetja:
Nė ēka thėrriste (Muhamedi alejhi selam) dhe me ēka ėshtė dėrguar?
10)Pėrgjigje:
Thėrriste nė lexim, studim, hulumtim dhe ėshtė dėrguar qė ti nxjerrė njerėzit prej errėsire nė dritė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://icq-grup.n-stars.org
 
Argumentet e Teuhidit 1
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Akide-
Kėrce tek: